Kahraman Tazeoğlu - "Üstüm Kalsın"

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  2
 Yazar  Mesaj
..LeyL..
Yılın Şairi
Yılın Şairi

Üye No: 1,189
Gizli

Tarih: 12 Temmuz 2009, 19:24 Tek mesaj gösterimi11

ARAZ'dan :

... "biliyor musun; umarsız bir yıkımdı gidişin. Liman boyu uzanan iç kanamalı bir suskunluktu bizden geriye kalan. Oysa bilmeliydin; bütün bir hayatı ürpererek yaşama cesaretiydi aşk. Ve yola çıkıldığında göze alınmalıydı aşkın adressizliği. Sen bir tepeden masal gibi geldiğinde gözlerime, ben kendi masalımı terk edip, gözlerine benzeyen bir deniz seçmiştim kendime. Bana aşkı öğretmişsen yorgun, terli bir tepede; bırak isyanım tam olsun yüreğimin sessizliğindeki kıyamete... bilirim sen kendince bir hayatı onarmaya düşkünsün. Onarmak içinse gidişin; sen önce seni affet. Adına mavi dediğin çoğul eksikliğinde... bazen seni affedebiliyor muydun, beni ağladığında?

Bilirsin; ben ki kabilesiz bir savaşçı. Senden aldığım bütün anlamları sana geri verdim. Bir "içim" kaldı bende, bir de aklımın aldanmışlığı. Haklısın sende bensiz sularında elbet denizi aşmış bir okyanus telaşı yaşanacaktı. Bağışla sözlerimi. Bağışla gözlerimi. Dahası yok, fazlası az... bazen terk edip gidebilmeli bu şehri kendi çaresizliğinde. Bazen inceldiği yerden kopmalı hayat. Neyse! Sen benden ötede, ben senden uzakta... ne kadar çok "vardık" oysa ne kadar çok kaybolurken bile... karşımda yorgun bir adam var şimdi; özleyişlerini reddetmek uğruna yorgun düşmüş bir gemi... bu gemi nereye gidiyor usta... içim boş, gemiler boş. Bu gemi nereye gidiyor usta...

Bir romanı bitirmiş gibiydi sustuğunda. Ben de sustum onunla. en iyi yaptığımdı susmak. Uzun bir sessizliğin sonrasında "susuşlarımızda sen benim susuzluğumu dindirecek yağmurunu bulamadığını sandın, ben senin yağmurunu yağdıracak o bulutunu. Oysaki yağmur bulutta saklıydı, bulut da yağmurda. Susmasaydık bulacaktık" dedim.

Neden geçmişin muhasebesini yapmaya başlamıştık bilmiyorum. Son sözleri iyice içime oturdu. "Bana bir kere susma hakkı verseydin, sana neler söylemeyecektim! Oysa sen hep payına susmaları aldın, bana ise hep sessizliğin ezeceği vakitlerle savaşmalar kaldı. Evet! susmak birilerini hep konuşmaya mahkum etmekti. Ve en çok konuşan en fazla hata yapandı her zaman. En çok susanın hep haklı kaldığı gibi... Sessizlikten korkan birine sessizlik dayatmak (hem de bir lütuf, bir armağan gibi) işlenen en haklı suçtu. Sen tüm suskunlukları kimseye bırakmayacak kadar bencil, herkesi suskunluğuna özendirecek kadar cömerttin. Sana söylenenlerle, sana anlatılanlarla herkesin sırrını bildin ama kimseye bir şey söylemedin. Oysa izin verseydin benim de sana söylemeyecek ne çok şeyim vardı. insanları sadece dinleyerek böyle çıplak, böyle savunmasız bırakmayı nereden öğrendin? Başkalarına ait bunca sırrı taşımak seni neden hiç yormadı? Sen en çok bana sustun; ben en çok sana konuştum. Sana benzemeye başladığımdaysa, ben de içimi susarak döktüm. Yoksa içim dökülecekti. Susacak hiçbir şeyin kalmadığında ise içindeki sessiz diyaloglarla benden çekip gittin.

Meğer susmak, insanın içiyle konuşmasıymış. Geç fark ettim!"...

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
paLpebra
숨
Emektar

Üye No: 11,931
Gizli

Tarih: 13 Temmuz 2009, 10:07 Tek mesaj gösterimi12

Böyle Nadide yazarlarımızın kıymetini bilmemiz gerekiyor.. Ellerine, Emeklerine Sağlık L£0N

Not-Not: 
.
.
.
.

ellerimi bıraktığın yerden
çığlar yuvarlanıyor ta şurama
her gece fırlatıp denizlere
yitirilmiş tebessümleri
bir cigarayla parmak uçlarımı öldürüyorum

çürümüş rüyalardan arta kalan mirasınla
yolcusuz yollara döndüm
alnımdaki girdaplar şimdi kan tarlası

.
.
.
.

439
..........
TurkBoard Fan

Üye No: 28,433

Tarih: 16 Temmuz 2009, 09:53 Tek mesaj gösterimi13

Bana göre, Kahraman Tazeoğlu Çağdaş Türk Edebiyatı'nın en önemli yazar/şairlerinden biri. Aşka aşık bir adam. Şiire zerre gönül vermiş hemen herkesle yolu mutlaka bir yerlerde kesişmiştir. Cümleleri öyle vurucu, tabirleri öyle sıradışıdır ki; bir kaç şiirini okuduktan sonra, O'nun eserlerini imzasız olsa bile tanırsınız. Ama ne yazık ki, tıpkı diğer yazarlarımızı gibi Kahraman Tazeoğlu'nunda kıymeti bilinmiyor. Dilerim yazarların/şairlerin el üstünde tutulduğu bir toplum oluruz günün birinde.

Bu değerli sayfa için teşekkür az kalır ama elimden de fazlası gelmiyor Leon, binlerce teşekkürler ablacım (:

epack, flash o kadar güzel olmuş ki, bayıldım resmen. Çok ciddi bir emek var belli. Vaktine, emeğine, gönlüne sağlık (:

' s T n b L tutkunu

Üye No: 111,948

Uyarı : 1

Tarih: 16 Temmuz 2009, 21:45 Tek mesaj gösterimi14

Sağ olun, sizi sevmeme izin verdiğiniz için ve beni sevdiğiniz için... Üstüm kalsın!

Komplekse girdim valla şiirlerini okurken. Terk edilmişe döndüm... Şaşkın

Üstüm kalsın'ı okurken, kendi geçmişimden yazdığım bir şiirimden kesit geldi aklıma:

....
Ne verdiysen bana
Sitemim senle
Gerisi benle kalsın
Ne verdiysem sana
Faturası bende
Üstü sende kalsın!

Emektar

Üye No: 112,170

Tarih: 16 Temmuz 2009, 21:51 Tek mesaj gösterimi15

Hayranlığım bşkaç arkadaşın tavsiyesiyle başladı..
Sonra okudum.
Sonra dinledim..
Sonra her 3 şiirinden birine resimli yapmaya ve okutmaya başladım..
Sağlam yazıyor..

By.Ee
.
Emektar

Üye No: 16,216
Gizli

Tarih: 17 Temmuz 2009, 03:53 Tek mesaj gösterimi16

Sunum da, klip de gayet şık, çokca beğendim.

Emeği geçenleri kutlarım. (:
Paranoya(k)
I Can Only Image

Üye No: 137,931

Tarih: 17 Temmuz 2009, 17:33 Tek mesaj gösterimi17

hiç sevmem.
ama verdiginiz degeri cok güzel betimlemişsiniz
elinize saglık.

''bir mısra daha söylesek sanki her şey düzelecek.''
[email protected]
ecRin

Üye No: 136,531

Tarih: 18 Temmuz 2009, 01:22 Tek mesaj gösterimi18

çok güsel hazırlanmış elinize sağlık

geçen bir şiiriyle tanıdım kendisini ve araştırdım çok mükemmel çalışmaları varmış hayran kaldım...

klipte şahane olmuş müziği çok hoşuma gitti
o müziği nerde bulabilirim acaba Utandı

TurkBoard Fan

Üye No: 137,577
Gizli

Tarih: 19 Temmuz 2009, 02:23 Tek mesaj gösterimi19

Eski radyo programlarını çok dinlemiştim.
Sesi enfes ötesi birşey, hele o şiirler...
Benim hiç bir kelimem yetmez onların güzelliğini ve anlamlarını anlatmaya.
Ama sizler çok güzel anlatmışsınız muhteşemliği.

Teşekkürler ve tebrikler Saygılar

Not-Not: 
Bir ara Talha Bora Öğe'yi de buralarda görmek isteriz.

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 19 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  2
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle