Sinema filmlerine 18 yaş sınırı

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  2
 Yazar  Mesaj
Myht

Üye No: 102,734

Tarih: 18 Kasım 2008, 19:34 Tek mesaj gösterimi11

kelebeğin günlüğü arkadaşım mesela bizim burda enson harry poter 5'e enson +16 yaş sınırı gelmişti . hem çocukların sevdiği bir film hemde yetişkinlerin ama film az bucuk korku öğesi içeriyo die sınır gelmişti
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
katedralin
Bir çiçek yılı sonra

Üye No: 12,401
Gizli

Tarih: 19 Kasım 2008, 02:11 Tek mesaj gösterimi12

kim takar bunu siz takmışmıydınız bazı filmlere yaş sınırı getiriliyordu kim taktı Çok Mutlu

su sınema hadi neysede tvlerde ki filmlere bi el atsalar
bidaha kill bill vermeden önce Çok Mutlu madem kesinti olucak bari o logoları kaldırın
kesinti olmıcaksa yinede bili göstermeyin yeni filmler lütfen..

! SevapsıZ !
TurkBoard Fan

Uzaklaştırıldı
Üye No: 74,893

Yasaklandım

Tarih: 19 Kasım 2008, 09:49 Tek mesaj gösterimi13

Doğru bir karar..
Arkadaşlar. İsteyen insan her şeyi izler. Bu insanın kendi kişiliğine kalmış.
Burada yetkililere düşen bu yasağı koymak ve bilinçli seyirci elde etmek.
Siz tutup da isteyen indirir izler diyip de saçma dediğiniz an size gülerim.
70 milyonu kontrol edebilse idi devlet bu gün Türkiye'de suç oranı 0 olurdu.
Ama kontrol edilmiyor diye de tutup bu düzenlemeleri getirmemezlik olur mu ??

Bir çiçek yılı sonra

Gizli

Tarih: 20 Kasım 2008, 01:22 Tek mesaj gösterimi14

« SeALoRd » demiş ki:
Doğru bir karar..
Arkadaşlar. İsteyen insan her şeyi izler. Bu insanın kendi kişiliğine kalmış.
Burada yetkililere düşen bu yasağı koymak ve bilinçli seyirci elde etmek.
Siz tutup da isteyen indirir izler diyip de saçma dediğiniz an size gülerim.
70 milyonu kontrol edebilse idi devlet bu gün Türkiye'de suç oranı 0 olurdu.
Ama kontrol edilmiyor diye de tutup bu düzenlemeleri getirmemezlik olur mu ??

neden kontrol edilmiyor?kontrol edilmiyorsa göstermelik uygulamalarla elde edilmek istenen ne aslına bakarsan yasagada karşıyım..hadi diyelim 16 yaşında bir ögrenci bir filme alınmadı napıcak bu arkadaş korsana da bir yerde kapı açılıyor..herneyse lafa gelince herkez bilinçli vatandaş halbuki günlük hayatta delinmeyen kural bırakılmaz kimse kimseyi kandırmasın
sizde haklısınız umut dolu fikirler bilinçli tüketim,seyirci vs şaka gibisiniz
şu ezbere kullandıgınız tariflemeleri birde açıklayın bilinçli tüketim nedir?
sanki daimi her film gişe başarısı elde ediyorda birde asıl izleyici kitle gençlerin önü kesiliyor..

Müstakbel ölü...
TurkBoard Fan

Üye No: 14,299

Tarih: 20 Kasım 2008, 01:46 Tek mesaj gösterimi15

Bu düşünce yöntemi güzelmiş yahu. Hani ne derler: Ne güzel İstanbul!

Oldu olacak erotik ürünler satan mağazalar kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalınca da 18 yaş altındakilerin bu mağazalardan alışveriş yapmalarına müsaade edilsin.

Sinema filmlerine getirilen sınırlama erotik dergilerin poşet içinde satılması ile aynı esasa dayanır ve buradaki amaç (devlete göre) henüz sağlıklı karar verebilme yetisine sahip olmayan, gelişme çağındaki gençerin olumsuz etkenlerden uzak tutulmasıdır. (Dileyenler Türk Ceza Kanunu'nun 226. maddesine de göz gezdirebilir. Zahmet olacak ama... Ayrıca Türk örf ve âdetleri, genel ahlâk gibi mevzulara girmiyorum bile.) He siz "Yahu bunların zâten bilmedikleri mi var?" gibi bir düşünce yapısına sahipseniz o vakit durum farklı. Size o düşünce yapınızla mutlu ve özgür bir yaşam dileriz. Gelecekte herkesin çıplak dolaştığı ve kimsenin tahrik olmadığı ütopik düşüncelerinizle sizi baş başa bırakıyoruz. Hatta siz bunun filmini çekin, biz de çoluk çocuğa seyrettirelim hayrına. Füüü üüü üü

« Myht » demiş ki:
kelebeğin günlüğü arkadaşım mesela bizim burda enson harry poter 5'e enson +16 yaş sınırı gelmişti . hem çocukların sevdiği bir film hemde yetişkinlerin ama film az bucuk korku öğesi içeriyo die sınır gelmişti

Şimdi hocam, sizin orası tam olarak ne tarafta kalıyor? Merkezdeki camiye yakın mı? Ama bennn

Bu biraz ilginç tabii. Neticede asıl hedef kitlesi çocuklar olan bir film söz konusu. Yalnız ağ üzerinde denk gelmiştim, bakanlık "Son Cellat" filmi için yaş sınırını 13'e çekmiş filan. Demek ki bâzen değerlendirmede farklılık söz konusu olabiliyor.

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
katedralin
Bir çiçek yılı sonra

Gizli

Tarih: 20 Kasım 2008, 02:12 Tek mesaj gösterimi16

« Kelebeğin Günlüğü » demiş ki:
Bu düşünce yöntemi güzelmiş yahu. Hani ne derler: Ne güzel İstanbul!

Oldu olacak erotik ürünler satan mağazalar kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalınca da 18 yaş altındakilerin bu mağazalardan alışveriş yapmalarına müsaade edilsin.

Sinema filmlerine getirilen sınırlama erotik dergilerin poşet içinde satılması ile aynı esasa dayanır ve buradaki amaç (devlete göre) henüz sağlıklı karar verebilme yetisine sahip olmayan, gelişme çağındaki gençerin olumsuz etkenlerden uzak tutulmasıdır. (Dileyenler Türk Ceza Kanunu'nun 226. maddesine de göz gezdirebilir. Zahmet olacak ama... Ayrıca Türk örf ve âdetleri, genel ahlâk gibi mevzulara girmiyorum bile.) He siz "Yahu bunların zâten bilmedikleri mi var?" gibi bir düşünce yapısına sahipseniz o vakit durum farklı. Size o düşünce yapınızla mutlu ve özgür bir yaşam dileriz. Gelecekte herkesin çıplak dolaştığı ve kimsenin tahrik olmadığı ütopik düşüncelerinizle sizi baş başa bırakıyoruz. Hatta siz bunun filmini çekin, biz de çoluk çocuğa seyrettirelim hayrına. Füüü üüü üü

« Myht » demiş ki:

Şimdi hocam, sizin orası tam olarak ne tarafta kalıyor? Merkezdeki camiye yakın mı? Ama bennn

Bu biraz ilginç tabii. Neticede asıl hedef kitlesi çocuklar olan bir film söz konusu. Yalnız ağ üzerinde denk gelmiştim, bakanlık "Son Cellat" filmi için yaş sınırını 13'e çekmiş filan. Demek ki bâzen değerlendirmede farklılık söz konusu olabiliyor.

sevgili arkadaşım mantıkta haklısınız ama bir yararı yok demek istedigim uygulamalar göstermelik..
birtek o siyah poşette dergiler satılıyor..oda tüketiciye bilinçsizce satılmaya çalışılıyor..bana bi söylermisin
bu tarz uygulamalar yokken o dönemin gençleri manyakmı yetişti?

şiddette sapıklıkta insanın içinde görüntüye pek gerek yok dürtüdür bu ha bunu bastırsın bastırmazsın orası kişinin kendisini ilgilendirir egerki bastırabiliyorsan tetikliyici unsurlara çokta takılmazsın,ayriyetten bu daha çok aileden gördügü şeylerdir insanın,şiddette aileden görülür,cinsellikte aile egitimi olmaksızın sadece lafta kalır 16 yaşla 18 yaş arası çokmu uçarı noktalar bu yaş sınırı yukarıdadır .örf adet vs orası beni baglamıyor insan özünde insansa zaten ha Türk ha fransız beni baglamaz..ben bu düşünce yapılarımla hayatta hep başarılı oldum svgili arkadaşım çok şükür..bu gerici fikirlerle degilde kendi şahsi fikirlerimle sosyal bir hayata sahip oldum

ayrıyetten cinsellik bir ayıp degildir 18 yaşındada insanların geneli ergenlige girmiş bulnmaktadır
cinsellik aksine iyi bilinmezse ileride şiddetede yol açtırabilir çokbüyük ruhsal yaralarada
egerki aile bunun egitimini vermiyorsa bu gençler bu konuları biryerden ögrenmek vede nasıl birşey oldugunu keşfetmek zorundadır..sizin mantıgınzla belkide 18 yaş sınırı oldugundan heryerde erotic filmlerde gösterilebilir nasılsa yasak var degilmi..

türklük ya konu örf adet vs dostum rakı nedir Türk milletinin geçmisinde nerelerde vardır hala varmıdır bu bir iyi alışkanlıkmıdır özendirici olabilirmi.demekki biz mükemmelde degiliz..

Müstakbel ölü...
TurkBoard Fan

Tarih: 20 Kasım 2008, 02:53 Tek mesaj gösterimi17

Yarar meselesine temas etmişsiniz. Bir önceki sayfada psikolojik sebeplerin sorgulanabileceğini (Yasak merakı daha çok körükler...) belirtmiştim. O hususta size kısmen katılıyorum.

Sondan başlayayım... Rakı nedir? Hakikaten hocam, nedir? Ne demektir; ne anlama gelir yani? Bu kelime hakkında etimolojik bir araştırma yapıldığında pekâlâ gerçekler su yüzüne çıkar. Hani kımız dense sağ elimi göğsüme sertçe vurup -pek gönülsüzce- bir "EyvAllah" derim ama... Şarap bizim kültürümüzde, geçmişimizde daha köklü bir yere sahiptir meselâ. (Bu aynı kahve-çay durumu gibidir.) Üstelik sûfî şiirler dahi bu imge üzerine oturtulmuştur. Hem Anadolu'da da şarap yapımı epey eskidir. Peki Türkler'in ne kadarı rakıyı kendi kültürü içerisinde görmektedir? Neyse...

Gericilik meselesi. Farkında olmanıza sevindim: Elhamdulillah, gericiyiz vesselâm. Yalnız bu mesele "gerici" yaftasının ardına saklanılarak savunulamaz. Zirâ bu kez, bu argümana başvuranların ne kadar ilerici olduklarının sorgulanması îcap eder. (Bir kere ilerici nasıl olunur; ne kadar ileri gidilebilir? İleri gitmede bir sınır var mıdır?)

Daha evvel de belirttiğim üzere, doğusundan batısına, dünyanın hemen her yerinde bu gibi sınırlamalar mevcuttur. İnanmayan açsın baksın IMDb'ye. Meselâ, yine daha evvel misal verdiğim, "Haute Tension". Bugün pek sıkıcı ve komik gelebilecek 80'lerin o meşhur "cannibal" filmlerini de sorun IMDb'ye, bakın hele kaç ülkede yasaklanmış (Yaş sınırı bile yok, doğrudan yasak!), kaçında yaş sınırlaması getirilmiş.

Sâdece cinsellikten dem vurmuşum, ama siz diğer mevzulara da değinmişsiniz. Pek yerinde olmuş. En basitinden "Kurtlar Vadisi" gibi bir yapımın dahi gençler üzerinde ne gibi menfi tesirleri olduğu âşikârdır.

Şiddet-sapıklık insanın içinde (de) olabilir (İçine nasıl yerleştiği de uzun bir tartışma konusudur ki ben zâten bu tür meselelerin uzmanı değilim. O yüzden o denli detaya inmeye gerek yok sanırım.), çevre ve şartlar da o duruma sürükleyebilir. (Kendimden biliyorum ayol.) Neticede kimse bu dünyaya nefretle ya da tecavüz etmek için gelmiyor.

Son olarak cinselliğin ayıp olmamasına da değineyim. Evet, ayıp değildir. (Hii, seni kâfir, zındık! Tü senin suratına! Çabuk tövbe de lan! yakaladım ) Bakın, nasıl da bir ortak nokta bulduk. Yalnız cinsellik konusunda her yaş grubunun tüm detayları bilmesinin ya da bizzat uygulamasına şâhit olmasının gerektiği ve bunun normal, doğal olduğu gibi bir anlam çıkmaz bundan. (Yok ondan sonra denemek istiyor veletler, hoş sahneler çıkmıyor ortaya.) 16-18 yaş farkına da değinmişsiniz. Şimdi bir gerici olarak "15-16 yaşındaki gençlerin, rızası dahilinde, ilişkiye girmesine ne karışıyor devlet? Onlar akıl baliğ kimselerdir." desem beni recm ederler, ama siz ilericisiniz ya, size bir şey olmaz. Hatta ayakta bile alkışlanırsınız. Ben de altta kalmayıp size koca bir alkış gönderiyorum ve son noktayı koyuyorum.

Dipçe: Hocam bu arada hep sizi muhatap alarak yazdım, ama sözlerim sizin nezdinizde bu gibi düşüncelere sahip kimseleredir. Diğer arkadaşların da ticarî kaygılarla ahlâksızlık arasında bir bağ olmadığını anlatan birer kompozisyon yazmalarını bekliyorum.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
katedralin
Bir çiçek yılı sonra

Gizli

Tarih: 20 Kasım 2008, 03:47 Tek mesaj gösterimi18

arkadaşım ben sana gerici demiyorum burada bir yanlış anlaşılmaya gitmiyelim benim gerici lafını kullandıgım olay bu tür yaptırımları altyapısız,düzensiz şekilde ortaya atıp sanki anında uygulamaya konulursa herşey düzelir gibi düşünenleredir ben de senin gibi bu uygulamanın özünde iyi oldugunu ama şu haliyle ortaya konmasının yararsız oldugunu söylüyorum..bunun gerçekten bir kural olarak benimsenmesi ve gerçekten uygulanması taraftarıyım örnek olarakta sigara satışını gösterebilirim ben hala ufacık cocuklara sigara satan market çalışanlarını görmekteyim bu demek oluyorki insanlar bu kuralları uygulamıyor neden denetlemesi yerinde degil,mesela kapalı yerlerde sigara içme yasagı konmuştur bu gerçekten uygulanıyordur bir sigara içen olarak bunu yinede takdir ediyorum ama sigara içilen bölmelerde olmalıdır degilmi bazı yerlerde hala bulunmamaktadır..ama bir konuda katılmıyorum oda 18 yaş sınırı bana göre fazladır..
dedigimde şudur rakıyı kastederek: rakı yada şarap farketmez ikiside birer içkidir şarap kalbe faydalıdır vs o konuya girmiyorm demek istedigim buradada şudur biz mükemmelde bir toplum degiliz artık geleneselleşmiş bu tarz alışkanlıklarımız vardır nargile gibi bir nargile çekimi 40 sigaraya bedeldir..
mesela tv dizilerinden bende kurtlar vadisinin yararından çok zararı oldugunu biliyorum ama dedigim gibi buradada iş ailelere düşüyor o tvyi izletende biziz onlara ellerine oyuncak silah verende biziz buradan yola cıkarsak ailenin çocuguna egitimi ortaya cıkıyor buradada devlet bir nevi yer ediniyor ama tv de asıl önemli olan aile
insan tabiki dogarken şidddetle dogmuyor yada tecavüz falan benım buradada demek ıstedıgım cocuk gözünü açıyor bir bakıyor anne baba kavga dövüş arasırada kendisi dayak yiyor,yemese azarlanıyor cinsellik vs bu tarz konularda bir fikir sahibi olamıyor sürekli ayıp olarak soru sormasına izin veriilmiyor gel zaman git zaman bu cocuk büyüyor ve artık ergenlıge gırıor.. burada bu çocuk napıcak çevre etkisi olmasa bile aileden gelen bir takım bozuklukları dışa şiddetle vurucak saldırgan bir yapıya sahip olucak ve hiçbir fikir sahibi olmadıgı bir konuda ki bu cinsellik, ayıp olarakta duydugundan hep içe dönük yaşıyacak ve mutlakadırki birgün bu bi şekilde içinde bastıramadıgından patlak verıcek..bu çocuk mutlaktırki biryerlerden bişeyler ögrenmek zorunda neyse bu konu çok uzar umarım demek istediklerim biraz anlaşılmıstır uzatmak ıstemıyorum cnk bu konu gerçekten biraz düşününce çok detaylı..

şimdi birde şöyle birşey var tmm şiddet içeren şeyler yasaklansın tamam arkadaşımda ben yaprak dökümü tarzı şeylerden daha çok dedigin tarza filmeri seviyorum bu filmler hiçmi yayınlanmıcak sinemada hadi neyse tvlerde sürekli kesintili izlemek zorundamıyız?bu logolar falan ne işe yarıyor madem sureklı kesıntılı yayınlıyacaklar..

zaten 14 15 yaşında bir çocuk bir ilişkiye girsin demiyorum sadece egerki aile içinde bilgilenemiyorsa ki normali aile içinde en azından bi süreligine tam olarakta olmasada işin özü olarak ögrenmesi lazım eger bu olmuyorsa bi şekilde ögrenmesininde dünyanın sonu degil aksine belkide sapkın düşüncelerden uzak durucagına kanaat getirmekteyim
bu cinsellik gerçekten belkide hiçbir ülkede olmadıgı kadar bizim ülkemizde çok önemli bir sorundur..

birde şunu düşünmeni rica ediyorum tüm bunlar bir yana belki biraz farklı bir bakış açısı oluşturabilir diye söylüyorum..
bizim genelde ezelden beri belli bir yaşayışımız var degilmi genelde ailelerin ayıp olarak gördükleri bu cinsellik bu evdeki sürekli gerilim büyüklerimizden gördüklerimiz azarlanma vs peki ya biz ezelden beri gerek büüyklerimizden gerek atalarımızın yaşantısından bu cinselligin 14 yaşlarındayken çok normal birşey oldugunu bilsek aileler gerekli egitimi verseydi,kavgalarını kendi aralarında çocuklarınn gözü önünde degilde o olmadıgı zamanlarda yapsalardı,çocuk birşey ögrenmek istediginde bir tokat bin azar olmasaydı yinede bu kadar tecavüz ensest ilişki yada bu kadar şiddet cinnet adam öldürme vs bunlar olurmuydu?

arkadaşım herşey insan olmaktan geçmiyormu . insan insan olsunki kendi evladını insan yetiştirsin bizde sanırım bu bag çok ince
aslında herşey hoşgörü açısından geçiyor..neyse bu konuyu tuttuk bırakması imkansız oluyor çok açılı Hıhı

Müstakbel ölü...
TurkBoard Fan

Tarih: 20 Kasım 2008, 04:13 Tek mesaj gösterimi19

EyvAllah hocam, siz de haklısınız. Belki ticarî kaygılardan söz edilmesi sebebiyle heyecana kapılıp rencide edici sözler sarf etmiş olabilirim. Eğer ki bu tür sözlerime rast geldiyseniz heyecanıma verip hoş görün lütfen.

Alıntı:
şimdi birde şöyle birşey var tmm şiddet içeren şeyler yasaklansın tamam arkadaşımda ben yaprak dökümü tarzı şeylerden daha çok dedigin tarza filmeri seviyorum bu filmler hiçmi yayınlanmıcak sinemada hadi neyse tvlerde sürekli kesintili izlemek zorundamıyız?bu logolar falan ne işe yarıyor madem sureklı kesıntılı yayınlıyacaklar..

Açıkçası benim de ilgi alanıma girmektedir bu tür filmler. TV zâten ailelerin sorumluluğuna (Bir de bahsettiğiniz gibi, RTÜK'ten sansürlü filmler var ki ona girersek mesele yine uzar.) terk edilmiş durumda, ama sinemada bâzı filmler için belli bir yaş sınırı uygulaması olması gerektiğini düşünüyorum. (Tabii Harry Potter filan için değil. Çok Mutlu Hoş ne gibi sahneleri sakıncalı bulmuşlar bilmiyorum ama...)

Selâm ve muhabbet dileğiyle... Saygılar
eshquiya

Üye No: 77,301

Tarih: 20 Kasım 2008, 04:24 Tek mesaj gösterimi20

para karşılığı verilen hizmettir bu..

bu insanlar bu sakıncaları bilerek para veriyorlar..

zaten sinema afişinde belirtiliyor filmde çok kan varsa veya şiddet varsa..

şiddet içerir yazıyor.. insanlar bunun bilincinde değilse siz onlarabunu söyleseniz ne fayda..

çok ta önemsemiyorum ha olmuş ha olmamış.. Tv da olmasını takdir ederim ama sinema ı-ıh..

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 20 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  2
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle