renkleri duyup ..sesleri görmek ( sinestezi)

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  2
 Yazar  Mesaj
tereza

Üye No: 89,659

Tarih: 02 Ocak 2008, 11:04 Tek mesaj gösterimi11

« DeathMelancholy » demiş ki:
senden parfume filmi icinde bişiler bekliyorum

kitap ilk çıktığı zamanlarda elimdeydi ...bazı kitaplar vardır insanı çağırır ...ve ele alınır ve okunamaz işte öyle bir kitap benim için ve okumaman gereken bir kitap hissi uyandırdı ..bana beni gör dedi gördüm ve kaçtım kitaptan ...okumayıda düşünmüyorum...dolayısıyla filmi de izlemedim ..

"parfume" Patrick Süskind...
yazarın seçtiği konuyu çok ii işlediği ve sonuçta bir bireyin trajedisi olarak bittiğini arka sayfalarda okumuştum ...

ve açıkcası sinestezi ile ilgisini, okumadığım için , bilemiyorum

bilgilendirirsen sevinirim Death..sadece sinestezi bağlamında

yedi yıl sonra
TurkBoard Fan

Üye No: 19,142

Tarih: 03 Ocak 2008, 15:45 Tek mesaj gösterimi12

çok farklı bi yetenek..eevt bi filmde buna benzer bir konu vardı.

RoSeLaNd

Üye No: 102,336

Tarih: 19 Ocak 2008, 22:49 Tek mesaj gösterimi13

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam renk,harf veya notalardan damakta tat alan insanlarda var sanırım.
Bi belgesel kanalında dikkatimi çekmiş seyretmiştim.Paylaşımın için teşekkürler
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
tereza

Tarih: 19 Ocak 2008, 22:53 Tek mesaj gösterimi14

« sunyata » demiş ki:
Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam renk,harf veya notalardan damakta tat alan insanlarda var sanırım.
Bi belgesel kanalında dikkatimi çekmiş seyretmiştim.Paylaşımın için teşekkürler

Bach ın senfonisi krema tadınday mış Hıhı

RoSeLaNd

Tarih: 19 Ocak 2008, 23:01 Tek mesaj gösterimi15

Bayağı tatlıymış Çok Mutlu Harfleri renk olarak gören insanları tat alan insanları dünya genelinde toplayıp buluşturmuşlar ve yeni bişey daha keşfetmişler.Mesela 15 tane ayrı kelimeyi yanlız 1 kere okuyup (kitap,atlet,masa tenisi vs.)belli bi zaman sonra bu okudukları nesne veya kelimeleri tekrar etmelerini istemişler sonuç inanılmaz;bu insanlar normal insanlara göre çok daha iyi bir hafızaya sahip olduklarını görmüşler yıllar sonra bile bu insanlara aynı soruyu sorduklarında okunan nesne veya kelimeleri aynen sırası ile okuduklarını görmüşler.Bu hastalık falan değil çok özel bi durum.
tereza

Tarih: 19 Ocak 2008, 23:09 Tek mesaj gösterimi16

« sunyata » demiş ki:
Bayağı tatlıymış Çok Mutlu Harfleri renk olarak gören insanları tat alan insanları dünya genelinde toplayıp buluşturmuşlar ve yeni bişey daha keşfetmişler.Mesela 15 tane ayrı kelimeyi yanlız 1 kere okuyup (kitap,atlet,masa tenisi vs.)belli bi zaman sonra bu okudukları nesne veya kelimeleri tekrar etmelerini istemişler sonuç inanılmaz;bu insanlar normal insanlara göre çok daha iyi bir hafızaya sahip olduklarını görmüşler yıllar sonra bile bu insanlara aynı soruyu sorduklarında okunan nesne veya kelimeleri aynen sırası ile okuduklarını görmüşler.Bu hastalık falan değil çok özel bi durum.

bunun sinesteziyle ilgisinden ziyada ...günlük yaşamda bizimde özellikle hatırlamak zorunda olduğumuz bilgiler için kullandığımız bir yöntem ....hafıza geliştirme tekniklerinden dir....kelimelerle hikaye uydurarak ...gruplandırarak ...yada renklerin içini meyvellerin içini hatta senfonilerin içini hatırlamak istediğimiz şeylerle doldurabiliriz ....

sinestezide ki olağanüstülük özellikle sanatçılarda bilim adamlarında olan özel bir yetenek olması ...ortaya koydukları ürünleri bu tatlarla renklerle oluşturmaları ..eserlerine üstünlük katan yön bu ...

RoSeLaNd

Tarih: 19 Ocak 2008, 23:15 Tek mesaj gösterimi17

İzlediğim programda böyle yansıttığı için aklımda kalmış ama dediğin gayet mantıklı peki buna hastalık diyebilirmiyiz? bence kesinlikle HAYIR.Sen ne dersin?
tereza

Tarih: 20 Ocak 2008, 14:26 Tek mesaj gösterimi18

« sunyata » demiş ki:
İzlediğim programda böyle yansıttığı için aklımda kalmış ama dediğin gayet mantıklı peki buna hastalık diyebilirmiyiz? bence kesinlikle HAYIR.Sen ne dersin?

algı bozukluğu olarak değerlendirilmekle birlikte ..bencede hastalık değil bir yeti...

RoSeLaNd

Tarih: 20 Ocak 2008, 14:37 Tek mesaj gösterimi19

Hemfikiriz.Çok ilginç ama bi o kadar da muazzam bi durumuda izledim oda Doğuştan Kör olan bir insanın resim çizmesi.Bu olabilecek bişey ilginç olan durum Türkiyede yaşayan bir insan var adı Eşref soyadını hatırlayamıyorum bu insan doğuştan kör fakat resimlerinde diğerlerinden farklı bir olayı var bu fark resimleri perspektif açılı çizebiliyor.Hayatında hiç görmediği nesneleri perspektif açılarla,resimleri gölgeleyerek çizebilmesi inanılmaz bir olayın.Sen ne dersin bu duruma
KAYNAK:NATIONAL GEOGRAPHIC
koyunbaba

Üye No: 104,047

Tarih: 20 Ocak 2008, 14:43 Tek mesaj gösterimi20

eşref armağan

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 26 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  2
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle