Dilimiz Kimliğimizdir: Dilimize Sahip Çıkalım!

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  2
 Yazar  Mesaj
ruhuNnefesi
yedi yıl sonra
TurkBoard Fan

Üye No: 19,142

Tarih: 20 Temmuz 2007, 14:36 Tek mesaj gösterimi11

bu denli ciddi olarak bu konuya yaklaştığınız için size teşekkür ediyorum..bulunduğum her yerde her fırsatta Türkçe konusunu dile getiriyorum.bir kişiyi bile aydınlatsak kardır bizim için..özellikle yabancı kelime merakı dilimizdeki en büyük sorunlardan..çok değil 50 yıl sonra ülkemizin dili Türkçe olmayabilir.bu bir asileme sürecidir...ne olur sanki mekanların adı niklerin adı Türkçe olsa?ne kaybederiz..yabancı dil öğrenilebilir bunda hiç bi sorun yok faydalı bir şey.yabancı müzikde dinlenebilir zevktir..ama arada dilini kaybetmeyeceksin.

...iNaNCıN GöLGeSiNDe...

Üye No: 58,463

Tarih: 20 Temmuz 2007, 14:54 Tek mesaj gösterimi12

Bebuse, bu ønemli ve guzel payla$imindan øturu cok t$kler...
CorNeLLiuS, eklemi$ oldugun resim her$eyi cok guzel anlatiyor aslinda.

T$kler...

The pain never goes away...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Equ!NoX
Emektar
Emektar

Üye No: 635

Tarih: 20 Temmuz 2007, 15:08 Tek mesaj gösterimi13

Madem dil üzerine konuşuyoruz bu başlıkta bari biraz dikkatli olalım.
Türkçe değil Türkçe

Ayrıca dahi anlamına gelen "de" ayrı yazılır; lütfen ama lütfen biraz dikkat

Görmesen bile denizi,
Yukarıya çevir gözü:
Deniz gibidir gökyüzü...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Sch
vive l'Amour`

Üye No: 72,921

Tarih: 20 Temmuz 2007, 16:34 Tek mesaj gösterimi14

Şöyle ki, günümüzde yabancı dil biliyor olmak çağımız için gerçekten önemli ve gerekli... -ki yabancı dil öğrenilmesine karşı da değiliz zaten- Bir söz vardır, "Bir dil bir insan iki dil iki insan" derler...

Ancak, yabancı dillerin istilasından korumalıyınız Türk dilini...

Biraz hassasiyet, biraz da dikkat gerektiriyor...

Bakın, Sevgili Doğancan Ülker ne güzel ifade etmiş...

" Her şey bir kenara ulusal bir dil o ulusun şerefidir, simgesidir, namusudur, temsilcisidir, itibarıdır; dili bir ulusun her şeyidir."

Hülasa, biz "Türkçe'ye gönül verenler" olarak birçok bilinçli arkadaşlarımızın sayesinde ebediyen vâr olacağımıza can-ı gönülden inanıyorum...

Türk demek Türkçe demektir; Ne Mutlu Türküm Diyene...

Sevgiyle...

umutkan
Emektar

Üye No: 32,658

Tarih: 20 Temmuz 2007, 19:16 Tek mesaj gösterimi15

yakaladım

teşekkür ederim

Uzaklaştırıldı
Üye No: 78,842

Yasaklandım

Tarih: 20 Temmuz 2007, 20:17 Tek mesaj gösterimi16

Belki bu anlamlı başlıktan sonra forumdaki Türkçe kullanımında da bir ilerleme sağlayabiliriz.
Not-Not: 
Bu olmayınca yazılan bazı mesajlar havada kalıyor.

Bu arada ilk resim çok hoştu.
eliah
Admin
Admin

Üye No: 23,892
Gizli

Tarih: 20 Temmuz 2007, 23:05 Tek mesaj gösterimi17

Bu konuda herkesin aynı görüşte olduğuna eminim.Hangimiz bu yabancı kelimeleri kullanmaktan memnunuz ki?

Fakat bunu bir hareket haline getirmek bireysel olarak gerçekleştirebileceğimiz birşey değil.Tabi bu benim düşüncem ama bu sıkıntıyı ilk yaşayan ülke değiliz. Bildiğim kadarıyla Avrupa'da bir çok ülke CorN'un bizlerle paylaştığı gibi bir yasal düzenleme ile ana dili kullanımını özendirici ve yabancı kelimelerin kullanımını engelleyici bir süreç hazırlayarak yıpranmanın önüne geçmeye çalıştı.

Yani, bireysel olarak bizim çabalarımızın yazılı ve görsel medya tarafından gerçek anlamda desteklenmedikçe yetersiz kalacağını düşünüyorum. Zorunlu yayınların sabah saat 5'te TV'de yer alması şu anki durumu yeterince açıklıyor herhalde.

Keşke o bir saatlik zorunlu yayın yerine kalan 23 saatte biraz daha özen olsa...

Çünkü bu biraz da alışkanlık işidir. Hiçbirimiz dilbilimci değiliz.Bu satırlarım içerisinde kimbilir ben dilimizden ayrı kaç kelime kullandım merak ediyorum (: Bunun önüne geçmek sadece doğrusunu öğrenmekle olabilir.Öğretecek kişiler eğer bu görevlerinin farkında olurlarsa o zaman gerçek anlamda yol alınabilir.

İnşallah paylaşılan basın bülteni yeni gelecek ya da yenilenecek iktidar tarafından da dikkate alınır da ana dilimizin daha fazla yozlaşmasına seyirci kalmayız.

shadow34

Üye No: 29,860

Tarih: 21 Temmuz 2007, 13:31 Tek mesaj gösterimi18

Butun arkadaslar Turkce´nin korunmasindan yana olduklarini yazmislar elbette korunmali ama herkesin ortak * olan yabanci kelimelerin Turkceye girisinde bizlerde suclu degilmiyiz sizce Turkceyi dogru konusmak bir sanattir ama bizler degilmiyiz sirf Turkceyi korudugu ve gelisiguzel herkesi ekrana cikarmadigi icin TRT yi cagdisi kanal olarak ilan eden ve onu izlemektense sacma sapan bir suru diziyi yayinlayan ve bu dizilerde Turkcenin katledilmesine imkan saglayan Turkiyede reyting rekorlari kiran dizilerde konusulan Turkceyi biraz inceleyin bakalim ordaki sacma sapan Turkceyle uzaktan yakindan ilgisi olmayan kelimeleri slogan haline getiren bizler degilmiyiz bu millet degilmi bir zamnalar birbirine cok sasirdim demek yerien oha falan oldum yani tabirini kullanan ve bunun gibi dizilerin hayatimiza kazandirdigi kelime ve cumleleri populer kilan o yuzden birazda sucu kendimizde aramaliyiz bende dahil olmak uzere bu tur diziler izlemesek yayinci kuruluslarda bu tur dizileri yayindan kaldirmazlarmi sizce.Bende kendi adima Turkce dil bilgisi kurallarini cok iyi bildigimi soyleyemem ama en azinda bu tur sacma sapan kelimeleri kullanmiyorum.Aranizda Fransaya gideniniz varmi bilmiyorum ama oraya turist olarak bile gittiginizde eger Fransizca konusmuyorsaniz size biraz tuhaf bakarlar Ingilizce konustugunuzda size cevap vermek istemezler cunku dillerinin dunyanin en iyi dili oldugunu savunurlar ne dersiniz sizce bizimde dilimize Fransizlar gibi sahip cikmamiz gerekmezmi? Ama nedense bizde bir yabanci dil hayranligidir almis basini gidiyor cumlelerin icine yabanci bir iki kelime serpistirdigimizde konusmamizin daha bir caf caf li oldugunu saniyoruz oysa o yabanci kelimelerin Turkce karsiliklari mevcut ama biz kullanmiyoruz size bir ornek vereyim otomobil ilk ciktigi zamanlarda Anadoluda halk kendince otomobile kendi gider diye bir tabir kullanmaya baslamis ama her nedense memleketin onde gelenleri ayaga kalkmis olurmu kendi gider diye bir isim diye onun yerien otomobil kullanilmali demisler ve oylede olmus ama o karsi cikanlar oturup otomobilin kelime karsiligini arastirmamislar sanirim elin oglu yaptigi icada zaten kendi dilinde kendi gider manasina gelen auto ve mobil kelimelerini birlestirip automobil kelimesini isim olarak koymus peki elin oglu bunu yaparken kimse niye karsi cikmiyorda bizim Anadoludaki halkimiz kendi gider deyince biz ayaga kalkiyoruz bunuda anlamis degilim. Uzun lafin kisasi bizim milletimizde bu yabanci hayranligi oldugu surece once dilimizi sonra kulturumuzu, orfumuzu,adetimizi ve en sonrada Turk u Turk yapan butun vasiflarimizi bir bir kaybetmeye mahkumuz.

Uzaklaştırıldı
Üye No: 62,656

Yasaklandım

Tarih: 21 Temmuz 2007, 15:41 Tek mesaj gösterimi19

CorNeLLiuS tarafından düzenlenmiştir

Kınamanı öm ile gönderdiğim adrese iletirsin.

TurkBoard Fan

Üye No: 14,299

Tarih: 23 Temmuz 2007, 18:35 Tek mesaj gösterimi20

bebuse, açmış olduğunuz bu başlık sebebiyle size teşekkürü borç bilirim. Gönül ister ki ders alalım, ama maalesef ki birçoğumuzun üzerinde tesiri birkaç dakikadan ibarettir bu gibi satırların.

Bilhassa İngilizce gibi düzensiz bir dilin öğreniminde pek sık işitilir "kelime ezberleme"ye dair tavsiyeler. Peki buna yelteneceklerin ana dilindeki durumu nasıldır? Söz dağarcığı ne durumdadır? Yıllarca kendini ifade ettiği, iletişim kurduğu, öğrenim gördüğü dile hakim olamayanların yabancı dil öğrenmeye kalkışması ne kadar sağlıklı olacaktır? Sadece özentiden söz ediliyor, ama daha vahim bir durum daha var. Maalesef, duygularını, düşüncelerini ana dilinde ifade edemeyen, ama -gariptir ki- öğrendiği yabancı dille anlatan (!) insanlar da var. Bunlar genellikle ilkokulda, öğretmenin tavsiyesi (daha doğrusu, emri) ile çantasında taşıdığından başka sözlük görmemiş, imlâ kılavuzunun varlığından âdeta bîhaber olup yabancı dil(öğrenmey)e heves eden kimselerdir.

Bugün TDK, Türkçe Sözlük'ü ağ ortamına taşımıştır. Artık aradığımız, merak ettiğimiz bir sözcüğün anlamına ve yazımına ulaşmak sadece birkaç saniye sürmektedir. Tembellik, kaynak yoksunluğu bu devirde artık bahane edilmemeli. Dilin korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara devredilebilmesi için biz de üzerimize düşeni yapıp gereken bilgiye sahip olmalı ve bunu günlük konuşmamıza dahi yansıtmalıyız.

Liseden beri Türk Dili defterlerimi kaynak olarak muhafaza ediyorum. Bunun yanı sıra kitaplığımda beş farklı sözlük bulunuyor. Elimde, yüzlerce makalenin yanı sıra kongre, konferans metinleri ve dil bilgisi ile alâkalı kitaplar da mevcuttur. "Tez editörlüğü" diyebileceğim bir uğraş da edinmiştim vaktiyle. Bunları ahkâm kesmek için ya da "Bakın, ben ne kadar da hassas, alâkalı, özenli... biriyim." demek adına yazmıyorum. Bu forumda, kendisiyle tanışmış olmaktan şeref duyduğum, adaşım olan bir ağabeyimin tavsiyesini size naklederken hangi şartlar altında benim de bu tavsiyeye riayet ettiğimi bilmenizi istememdir. mintaka rumuzlu bu ağabeyim, lise öğretmeninden işittiği pek değerli şu tavsiyeyi bir vakit bana yazmıştı: ...ciğim, bilmediğin bir kelime için sözlüğe bir kez, bildiğin bir kelime için iki kez bak. Mesela ben de bu yazıyı yazarken sol yanımda bir sözlük bulunduruyorum ve ayrıca TDK'nin ağ üzerindeki sözlüğüne danışıyorum. Daha önce bu forumda bazı üyelerin iltifatına mazhar olmuştum, yazdıklarımın ne denli kurallara uygun olduğuna dair; işte sırrı budur. Mesele sadece öğrenmek değildir; o bilgiyi akılda tutmak için tazelemek gerekir. Eğer ki ufacık bir şüphemiz dahi olsa hemen sözlüklerimize, kılavuzlarımıza müracaat etmeliyiz.

Biraz sözlük karıştırarak yabancı kelimelerden kendimizi kurtarabiliriz. Üstelik kelime dağarcığımız genişlemedikçe karşımızdakilere kendimizi ifade etmekte zorlanacağız. Bir düşünün hele son bir yılda kaç kez "Beni anlamadın. Yanlış anladınız. Anlatamıyorum..." gibi cümleler kurduğunuzu... Tabii ki sadece yeni kelimeler öğrenmekle kalmayıp yazım-noktalama konusuna da dikkat etmeliyiz.

Yine hislenip haddimi aştım sanırım. Bu kadar uzun yazmak, yakınmak niyetinde değildim, ama mesele dil olunca kendimi pek tutamıyorum işte. Üstelik ne kadar uzun yazılırsa yazılsın -yazımın başında da belirttiğim gibi- etkisi nasılsa fazla sürmeyecektir. Gözlerinizi ziyadesiyle yordum, mâzur görünüz lütfen.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 22 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  2
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle