öz Türkçe değil bir başka Türkçe...

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  2
 Yazar  Mesaj
Fth81

Üye No: 63,639

Tarih: 26 Nisan 2007, 16:28 Tek mesaj gösterimi11

Ülkemin üniversitelerinde Türkçe olan bölümlerde iyi derecede ingilizce bilmediğiniz için diploma alamıyorsunuz.Benim bölümüm Türkçe iktisat hazırlık okudum okula ilk girdiğimde ucu ucuna geçtim,Türkçe olan iktisat bölümde öğrendim ki Türkçe tüm dersler hatta İktisat benim bölüm dersim bile önemli değilmiş,İktisat dersi 3 saat iken ingilizce 4 saat hemde ingilizce dersinden 2 sefer kaldığınız zaman okulunuz uzuyor,kimse sormuyor ki Bu insan liseden nasıl geldi hangi şartlar altında geldi ne kadar öğretilebildi,kalırsa bu kişiye maddi manevi zararı ne olur...

Türkiye de Türkçe bir bölümde okumak için TÜRKçe bilmek yeterli diyordum fakat Ne okumak için güzel dilimin bir önemi var ne de yaşamak için.Köyünden şehre gelmiş amcaların açtığı dükkanlar ingilizce isimli,hayatında yabancı dil konuşmamış yerel BERBERlerimizin isimleri fransızca olmuş,tatil yörelerine gidiyorsanız durum tamamen berbat,peki neden Türkçe isim vermiyorsun dediğimde abi Böyle daha çok tutuluyor cevabını alıyorum.Benim ülkem de Türkçe değilde yabancının bizi kuşatmak için ağzından salyalar akan devletlerin dili benim dilimden daha çok tutuyor muş(!) hem de TÜRKİYE de...

Senin Atan değil mi yabancılara karşı Bu devleti kuran,senin canını kurtaran,Devletin temel öğesi Kültür,Kültürümüzün temel öğesi ise Dilimizdir.Fakat kime ne anlatabilirsin ki onlara bunu anlatmak sana isim takmalarına ya da takma böyle şeyleri gibi kendilerince ufak öğüt vermelere dönüşüyor.Aynı Körlere Film oynatmak gibi,İnsanlara TÜRK dilinin önemini söylemek...

Türkçeyi sevmeyen TÜRK milletini sevemez.
(GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK)

Uzun olduysa ve cümle kurumlarımda hatalarım varsa,kimse kusuruma bakmasın.Bu konuda biraz doluydum,paylaşmak istedim...

Üye No: 73,081

Tarih: 16 Haziran 2007, 10:16 Tek mesaj gösterimi12

« pastra » demiş ki:
ne güzel anlatmışsın kardeşim ama cevap maalesef çok acı

bende katılıyorum Asabi
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
lubof

Üye No: 55,089

Tarih: 15 Temmuz 2007, 00:02 Tek mesaj gösterimi13

Arkadaslar hepimiz haklıyız, ben sadece bir gercegi dile getirmek istedim.Yabanci dil bilmek icin ferdin anadilini iyi derecede bilmesi gerekmektedir.Ana dilinizi ne kadar iyi konusuyorsanız yabanci dilleri ogrenmeniz o denli kolay oluyor.
Ben İngilizce Bulgarcadan sonra şimdide İsveççeyi ögreniyorum (bu dilleri o ulkelerde yasadigimdan dolayi ogreniyorum)
Buda gerçek ki yabanci olan esim bile türkce konuşurken biz Türkiyedekiler kadar yabanci kelime kullanmıyor .
Bazen kendisi Türkçe konuşan birini anlayamadiginda açiklama yapmakta zorlanıyorum ;ben eşime sen onu anlayamadın çünki soyledigi cümlenin yarisi Türkçe olmayan kelimelereden oluşuyor derim.!

Not:nikim özenti degil kimsenin kullanmadigi bir nik, kayıt yaparken sorun yaşmıyorum Slav Dillerinde aşk sevgi anlamına gelen kelimenin Türkçe yazilişi

HOŞÇA KALIN
agathodaimon

Uzaklaştırıldı
Üye No: 78,842

Yasaklandım

Tarih: 20 Temmuz 2007, 22:14 Tek mesaj gösterimi14

« lubof » demiş ki:
Buda gerçek ki yabanci olan esim bile türkce konuşurken biz Türkiyedekiler kadar yabanci kelime kullanmıyor. Bazen kendisi Türkçe konuşan birini anlayamadiginda açiklama yapmakta zorlanıyorum ;ben eşime sen onu anlayamadın çünki soyledigi cümlenin yarisi Türkçe olmayan kelimelerden oluşuyor derim.!

Yüreğine sağlık lubof.
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 14 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  2
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle