11. İstanbul Japon Filmleri Festivali

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
Kelebeğin Günlüğü
Müstakbel ölü...
TurkBoard Fan


Kayıt: 13.06.2005
Üye No: 14,299
Şehir: İstanbul, hatta Üsküdar...
Offline
Tarih: 19 Ocak 2015, 21:09 Tek mesaj gösterimi1

11. İstanbul Japon Filmleri Festivali
Ertuğrul Fırkateyni Faciası'nın 125.Yıldönümü Etkinliği

Evet, yeni yılın ilk festivaliyle karşınızdayım. Son 2-3 senedir birkaç gün ötelense de açılışı yine Japonya Başkonsolosluğu'nun düzenlediği Japon Filmleri Festivali ile yapıyoruz.

Açıkçası seçkiyi ilk gördüğümde biraz homurdanmıştım. Listedeki tüm animeleri seyretmiştim. Neyse ki diğer üç filmden haberim yoktu, ama doğrusu yönetmenleri de pek tanımıyordum. Gösterime girmiş son iki filmiyle listede yer alan Mitsutoşi Tanaka'yı araştırınca alt başlıkla olan alâkasını anladım. Meğerse Tanaka Usta, Ertuğrul Fırkateyni ile ilgili film (Kainan 1890) çekmekteymiş şu an. Umarım onu da seneye görme imkânımız olur.

Bu yıl da gösterim için Akbank Sanat ile anlaşılmış. Elbette giriş yine ücretsiz.

Etkinlik ProgramıTOMURCUKLAR AÇARKEN
Sakura SakuYönetmen: Mitsutoshi Tanaka
Oyuncular: Naoto Ogata, Kaho Minami, Masato Yano, Karen Miyama
2014, Renkli, 107dk

Alıntı:
Büyük bir şirkette çalışan Shunsuke, eşi, iki çocuğu ve babasıyla birlikte yaşamaktadır. Kendini fazlasıyla işine verdiğinden, farkında olmadan evle ilgili konular karısı Akiko’nun üzerine kalır. Oğlu Daisuke ve kızı Sakiko’nun da ne düşündüklerinin farkında değildir. Aile ilişkileri pek iyi değilken baba Shuntaro’ya demans (bunama) teşhisi konur. Shunsuke bu gerçeği anlamak istemez ve aile ile duyguları çatışır. Sonunda gerçekleri anlayan Shunsuke, önemli bir iş toplantısına katılmayarak babasının anılarının izini takip etmek üzere bir aile gezisine çıkma kararı alır. Shunsuke’nin bu davranışı karşısında şaşıran aile, ilkbaharın ilk günlerini geçirmek üzere Shuntaro’nun memleketine gittiğinde değişim başlar.
Bu film, Masashi Sada tarafından yazılan aynı adlı kitaptan esinlenerek yapılmıştır.


RİKYU'NUN YOLUNDA
Rikyû ni tazuneyoYönetmen: Mitsutoshi Tanaka
Oyuncular: Ebizo Ichikawa, Miki Nakatani, Danjuro Ichikawa, Nao Omori, Yusuke Iseya
2013, Renkli, 123dk

Alıntı:
Çay seremonisi ustası Sen no Rikyu, 3000 asker tarafından çevrilmiştir. Yağmurlu ve fırtınalı bir havada, gök gürültüsü içinde İmparator Vekili Hideyoshi Toyotomi’nin emri ile harakiri yapmak üzeredir. Rikyu, kılıcını kendi karnına tam saplamak üzereyken eşi Soon, Rikyu’ya eskiden beri şüphe duyduğu konu ile ilgili sorusunu sorar : “Hayatında benden başka kimse var mı?”. Rikyu, o soru üzerine 10’lu yaşlardan itibaren yaşadığı hayatındaki olağanüstü inişler ve çıkışları hatırlamaktadır.
Bu film, Kenichi Yamamoto tarafından yazılan ve 140. Naoki Sanjugo ödülüne layık görülen aynı adlı kitaptan esinlenerek yapılmıştır.


KALİGRAFİNİN GÜCÜ - KIZLARIN ZAFERİ
Shodô Girls!! Watashitachi no kôshienYönetmen: Ryuichi Inomata
Oyuncular: Riko Narumi, Rio Yamashita, Nanami Sakuraba
2010, Renkli, 121dk

Alıntı:
Japonya’nın başlıca kağıt üretim merkezi olan Ehime Eyaleti’nin Shikoku Chuo şehri “kağıt şehri” olarak bilinirdi. Ancak ekonomik durgunluğun etkisiyle şehir refahını kaybetmişti.
Satoko, Shikoku Chuo Lisesi, Kaligrafi Kulübü başkanıdır. Yazı ustası olan babasının beklentileri Satoko üzerinde baskı oluşturuyordu. Etkin biçimde olmasa da Kaligrafi Kulübü’nün faaliyetlerine katılıyordu.
Bir gün, doğum iznine ayrılan öğretmenin yerine geçici olarak Ikezawa, Kaligrafi Kulübü’nün danışmanı olarak görevlendirilir. Ikezawa öğrencilerin önünde, müzik eşliğinde bir kaligrafi gösterisi yapar. Ikezawa’nın bu performası, her biri çeşitli sorunlarla uğraşan kulüp üyeleri ve şehrin kendisi gibi bir durgunluk yaşayan Kaligrafi Kulübü için dönüm noktası olur. Hem Başkan Satoko hem de kulüp üyeleri ayrı ayrı kaligrafiye gönül verir ve yeniden harekete geçerler.


MİYORİ'NİN ORMANI
Miyori no moriYönetmen: Nizo Yamamoto
Seslendirme: Yu Aoi, Etsuko Ichihara, Hiroyuki Amano, Aya Takashima
2007, Renkli, 105dk

Alıntı:
Anlaşamayan ebeveyn ile büyüyen 11 yaşındaki Miyori, babasının isteğiyle büyükannesine emanet edilir. Büyükannenin evine yakın ormanda yürüyüşe çıktığında çeşitli esrarengiz olaylarla karşılaşır. Yıldırım düşmesinden dolayı kırılan kiraz ağacında çiçek açması, orada olmaması gereken kaplanın ortaya çıkması gibi… Kısa süre sonra orman cinleri Miyori’nin önüne çıkar. Başka kimsenin göremediği cinler, yakın zamanda barajın altında kalacak olan ormanı kurtarmasını Miyori’den rica eder. Bu durumda Miyori ne yapacak…


KELİME BAHÇESİ
Koto no ha no niwaYönetmen: Makoto Shinkai
Seslendirme: Miyu Irino, Kana Hanazawa, Fumi Hirano
2013, Renkli, 45dk

Alıntı:
Ayakkabı tasarımcısı olmak isteyen Takao (Lise son sınıf), okulu asıp eski Japon tarzı bir bahçede ayakkabı çizimleri yapmaktadır. Bir gün kendinden yaşça büyük, Yukino adlı (27 yaşında) gizemli bir kadınla tanışır. İkilinin yolları daha sonra sık sık kesişmeye başlar. Yalnız bu karşılaşmalar hep yağmurlu günlerde olmaktadır. Onlar ilişkilerini derinleştirip birbirlerine açılmaya çalışmaktadır. Ama yağmur mevsimi sona ermek üzeredir.


RUHLARIN KAÇIŞI
Sen to Chihiro no kamikakushiYönetmen: Hayao Miyazaki
Seslendirme: Rumi Hiiragi, Miyu Irino, Takeshi Naito, Yasuko Sawaguchi
2001, Renkli, 124dk

Alıntı:
Bu hikâyenin başrolündeki Chihiro, 10 yaşındadır. Yeni gelişen bir bölgeye ailecek taşınırken yolunu kaybedip esrarengiz bir dünyaya girer ve yanlışlıkla tanrıların toplandığı hamam "Aburaya" ya girer. Beddua ile domuz şekline dönüştürülen anne ve babasına dönemeyen ve yapayalnız kalan Chihiro, gizemli genç delikanlı Haku ile tanışır. Haku, Chihiro’nun anne babasını kurtarmak için bu hamamda çalışmak gerektiğini söyler. Chihiro, "Aburaya" nın sorumlusu Yubaba ile anlaşma yapıp orada çalışmayı başlar. Chihiro, gerçek dünyaya dönüp anne babasına tekrar kavuşabilecek midir?


Kaynak: Japonya Başkonsolosluğu
_________________
"Bugün şâdım ki (ağ)yar ağlar benim için."
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle