Atatürk'le O An

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
TuRKuaZ'm
alaturka
Emektar

Üye No: 88,185

Tarih: 26 Ağustos 2009, 12:37 Tek mesaj gösterimi1

Yıl: 1928.Türkiye Cumhuriyeti henüz 5 yaşında.Dünyaya meydan okuyanlider.Yeni Türkiye Cumhuriyeti'ni saygın bir devlet olarak kabulettirmesinin haklı gururunu yaşıyor o anda.Çünkü bu masadakiler O'nunve Türkiye'nin gücü karşısında saygı duymaktan başka birşey yapamayan dünya liderleri.Bu masada, yani Atatürk'ün masasında o anda tam 32 kral ve 62 cumhurbaşkanı var.

Halkın Lideri

Düşmana diz çöktüren lider.''Milletin Efendisidir" dediği köylülerle birlikte memleket meselelerini konuşuyor.Onlardan biri gibi..Onların yanıbaşında.Bir taşın üstünde dikkatle dinliyor onları.Ve bir milleti uyandıran lider, o milletle birlikte yürüyor.

Sorunlar Çözülür Onunla

1930'un Kasımında çekilmiş bu o an.Sivas'ta bir genç bir sorununu paylaşıyor Ata'sıyla.Bir dilekçe yazmış ''O bizim liderimiz,bir çözümbulur'' diyerek hemen yanına koşmuş.Ve işte o lider.Milletin,halkın lideri çok önemsiyor bu genci.Dilekçesini inceliyor ve yakından ilgileniyor.

Başöğretmen

O sadece bir asker,bir devlet adamı değildi.O her anlamda bir öğretmendi.Matematik,Geometri,Tarih bilgisiyle yeni nesli Yeni Türkiye Cumhuriyeti'ne yetiştirdi.İzmir Atatürk Lisesi'nde bir Şubat 1931'de öğrencilerle matematik dersindeydi.Kendine güvenen,kendinden emin duruşuyla tam bir başöğretmendi.

Sığırtmaç Mustafa

1929'un 15 Eylül günüydü.Mustafa Kemal ve arkadaşları Yalova'daydı.Atatürk yolda gördüğü 9 yaşlarındaki bir çocuğa yolu sordu.İşte o çocuk Sığırtmaç Mustafa'ydı.Birgün sonra Mustafa'yı tekrar buldu ve himayesine aldı.Okuttu.Her iki Mustafa takım elbiseleriyle 15 haziran 1930'da sohbet ederken böyle yansıdı o an'a.

Afet İnan'la Dansı

Manevi çocuklarından biri de Afet İnan'dı Atatürk'ün.Ekim 1925’te İzmir’e geldiği günlerde bir ilkokulda karşılaşmıştı Afet Hanım'la.Afet İnan'ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmekti.Atatürk de O'nu İsviçre'ye gönderdi.Bu fotoğraf da 27 Ağustos 1934'te İzmir Vapuru'nda çekilmiş.Modern,çağdaş Türkiye'nin lideri Afet Hanım'la dans ederken.

İçimizden Biri

Her zaman çağdaş,her zaman şık ve karizmatikti. Ama o hep bizdenbiriydi.Samimiydi.Cumhuriyet'in 10'uncu yılı kutlamaları için sunulan sayfalar dolusu sloganı okumuş ve birinin altını çizmişti. ''Bunu beğendim'' demişti.O slogan şöyleydi: ''Atatürk, içimizden biri.''İşte içimizden biri Atatürk o anda Kızılcahamam'da yere bağdaş kurmuş dinleniyordu.

Cumhuriyet'in Kadınları

Cumhuriyeti kuran,devrimleri yapan ve Türk halkının yönünü çağdaş dünyaya çeviren Atatürk sık sık yurt gezileri yapardı.İşte o gezilerden birinde çekilmiş bu o an.Türk kadınına hak ettiği çağdaş değerini kazandıran Atatürk'ün çevresi yine o çağdaş Türk kadınlarıyla çevrelenmiş.

Renkli Yolculuk

Ölümünden önceki yıllardı.Hastaydı.Ama durup dinlenmeden çalışmaya devam ediyordu.Türkiye Cumhuriyeti'nin geldiği yeri yeterli bulmuyor,çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak istiyordu.Yorgundu,ama biliyordu,bu işte yorulmak yoktu.Zira O'nun yolundan devam edecek bir nesil düşlüyordu.Siyah-beyaz bir ülkeyi,karanlıklar içindeki bir ulusu işte böyle renkli bir hale getirmişti.Yola devam etmek gerekirdi.

bu yüzden güzelim ben..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
èvanèscè
thêatre ºf trag£d¥
Emektar

Üye No: 15,305

Tarih: 26 Ağustos 2009, 12:52 Tek mesaj gösterimi2

Yanliş yerde yanliş zamanda dogmuşuz.. Of yaa

fatihsahin

Üye No: 72,797

Tarih: 26 Ağustos 2009, 13:26 Tek mesaj gösterimi3

Muhteşem görünüyorlar.
Ellerine sağlık.
MichaeL
F E N E R B A H Ç E
Bölüm Yöneticisi

Üye No: 118,574

Tarih: 26 Ağustos 2009, 13:27 Tek mesaj gösterimi4

Halkın Lideri

Saygılar

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
sernarrow
Şşşş! Sessizlik!
TurkBoard Fan

Uzaklaştırıldı
Üye No: 89,688
Gizli

Yasaklandım

Tarih: 26 Ağustos 2009, 13:32 Tek mesaj gösterimi5

Ah bee yarappim benide o dönemde var etseydinya Of yaa

Ah atam ah çok özleniyorsunnn Of yaa

teşekküler patlaşım için Saygılar

Boynumuzda atkılarla,üstümüzde formalarla,
istanbulda deplasmanda
İNADINA PEŞİNDEYİZ!!....

Yeri gelir Şair oluruz
Yeri gelir Küfürbaz!
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
narimo

Üye No: 166,001

Tarih: 26 Ağustos 2009, 14:24 Tek mesaj gösterimi6

güzel çok güzel

teşekkürler

gülo4433
Kime Kalır Aşk ?
TurkBoard Fan

Üye No: 130,469
Gizli

Tarih: 26 Ağustos 2009, 14:31 Tek mesaj gösterimi7

« èvanèscè » demiş ki:
Yanliş yerde yanliş zamanda dogmuşuz.. Of yaa

bencedee Saygılar

llll ı lı ıl lıll
Emektar

Üye No: 108,499

Tarih: 26 Ağustos 2009, 16:35 Tek mesaj gösterimi8

arşivlik bir paylaşım olmuş teşekkürler Saygılar

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
_MimOzA_
! ErbAb-ı PİnhAn !

Üye No: 130,570

Tarih: 15 Eylül 2009, 16:51 Tek mesaj gösterimi9

Atatürk'ün manevi kızlarından biri olmayı çok isterdim

Bugün günLeRdeN YokLuğuN
DuRmaDaN uNut BeNi
TeRmiNaLLeRi uNut
OnLaR uNutMaZ SeNi ! ...

. . . KaĞıT EvLeR . . .
erkn

Üye No: 171,681

Tarih: 20 Eylül 2009, 03:59 Tek mesaj gösterimi10

muhtesem
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 12 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle