Krizin faturası: Yarım milyon işsiz

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
Muhalif
.
Emektar

Üye No: 16,455

Tarih: 15 Ocak 2009, 22:47 Tek mesaj gösterimi1

Türkiye’deki işsiz sayısı 2.7 milyona yaklaştı ve işsizlik oranı yüzde 10.9’a yükseldi. 458 bin kişi küresel krizin etkisini yoğun şekilde hissettirdiği Eylül-Ekim-Kasım’da işsiz kaldı.

Küresel krizin etkisini göstermeye başladığı Ekim döneminde işsizlik oranında hızlı yükseliş görüldü. Ekim’de işsizlik oranı 1.2 puanlık artışla yüzde 10.9’a yükseldi. Kentsel yerlerde işsizlik oranı 1 puanlık artışla yüzde 12.8, kırsal yerlerde ise 1.2 puanlık artışla yüzde 7.8 oldu.

Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 385 bin kişi artarak 2 milyon 687 bin kişiye yükseldi. Eylül ayına göre işsiz sayısında artış 139 bini buldu. Mevcut işsizin yüzde 17’sine tekabül eden 458 bin kişi küresel krizin etkisini yoğun şekilde hissettirdiği Eylül-Ekim-Kasım’da işlerinden ayrıldı.

BEŞ GENÇTEN BİRİ İŞSİZ
Türkiye’de tarım dışı işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1.7 puanlık artışla yüzde 14 düzeyine çıktı Bu oran erkeklerde geçen yılın aynı dönemine göre 1.7 puanlık artarak yüzde 12.4, kadınlarda ise 1.3 puanlık artışla yüzde 19.9 oldu. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 19.8’den yüzde 21.5’e yükseldi.

Ekim döneminde istihdam edilenlerin sayısı, 635 bin kişi artarak, 21 milyon 945 bin kişiye yükseldi. Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 384 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 251 bin kişi artış kaydetti. İstihdam edilenlerin yüzde 26.9’u tarım, yüzde 19.8’i sanayi, yüzde 6’sı inşaat, yüzde 47.3’ü ise hizmetler sektöründe yer aldı.

KAYITDIŞI İŞSİZLİK YÜZDE 45.5
Kayıtdışı istihdam edilenlerin oranı, Ekim döneminde 1.4 puanlık azalışla yüzde 45.5 olarak gerçekleşti. Bu dönemde, tarım sektöründe kayıtdışılık yüzde 87.6’dan yüzde 86.9’a, tarım dışı sektörlerde ise yüzde 32.7’den yüzde 30.3’e geriledi. Türkiye genelinde iş gücüne katılım oranı, göre 1.4 puanlık artışla yüzde 49.1 olarak gerçekleşti.

‘ESAS KAYIP 2009’DA OLACAK’
Yıl sonu işsizlik oranında artışın kaçınılmaz olduğunu belirten Fortis Türkiye Başekonomisti Haluk Bürümcekçi şunları söyledi: “İşsizlik oranında yükselişin bu yıl ve gelecek yıl da devam edeceğini düşünüyorum. Geçmiş yıllara bakıldığında işsizlik oranı düşmese bile tarım dışı istihdam verileri gayet iyi gidiyordu. Ancak 2007 yılı ortalarından beri tarım dışı istihdamda da artış eğilimi yavaşladı.

İşsizlik daha da olumsuza gidecek gibi görünüyor. Esas kayıp 2009’da gerçekleşir diye düşünüyorum. 2009’da tarım dışı istihdamda 425 bin azalış öngörüyoruz. Yıl sonu işsizlik öngörümüz yüzde 12, 2010 beklentimiz ise yüzde 12.6 seviyesinde.”

İŞSİZLERİN PROFİLİ
- Yüzde 70.8’i erkek nüfus
- Yüzde 56.4’ü lise altı eğitimli
- Yüzde 28’i bir yıl ve daha uzun süredir iş arıyor
- İşsizler sıklıkla (yüzde 29.7) eş-dost vasıtasıyla iş arıyor
- Yüzde 84.1’i (2 milyon 259 bin kişi) daha önce bir işte çalışmış
- Daha önce bir işte çalışmış olan işsizlerin yüzde 49’u hizmetler, yüzde 24.4’ü sanayi, yüzde 17.2’si inşaat, yüzde 9.4’ü ise tarım sektöründe çalışmış

Al götür rüzgârlara savur..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
fatihsahin

Üye No: 72,797

Tarih: 15 Ocak 2009, 23:11 Tek mesaj gösterimi2

Hiç iç açıcı bir haber değil bu.
Teşekkürler eshquia.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 15 Ocak 2009, 23:26 Tek mesaj gösterimi3

Bursa'da özelikle işsizlik, felaket boyutta. Dev firmalar basına hissettirmeden işçi çıkarıyor, ya da ücretsiz izin veriyor. Durum çok kötü.

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
_sSs_
BordoMavi !
TurkBoard Fan

Üye No: 59,368
Gizli

Tarih: 16 Ocak 2009, 08:24 Tek mesaj gösterimi4

Haber için teşekkürler..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
y_m_z

Üye No: 143,588

Tarih: 16 Ocak 2009, 13:17 Tek mesaj gösterimi5

bu kış şartlarda işsizlik git gide büyümekte umarım Türkiye iyiye gider ama bu biraz zor görünüyor
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Tidus
Bed of Razors

Uzaklaştırıldı
Üye No: 38,596

Yasaklandım

Tarih: 16 Ocak 2009, 13:45 Tek mesaj gösterimi6

afedersiniz ama cidden b.ktan bi haber. hiç iç açıcı değil.

Isgale ugradım, yagmalandım, kana bulandım.
gri.
. . . ®

Üye No: 111,200

Tarih: 16 Ocak 2009, 14:01 Tek mesaj gösterimi7

GörmemezLikden geLinmicek bi durum her ne kadar da iç açıcı oLmasada ..

d ü n y a b i z i ç i n d ö n m ü y o r s a d u r s u n
k a l s ı n y a ş a m a k
efex61
Hamiş
TurkBoard Fan

Üye No: 60,954

Tarih: 16 Ocak 2009, 18:18 Tek mesaj gösterimi8

Durum fena...
Allah herkesin yardımcısı olsun!

Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 16 Ocak 2009, 20:46 Tek mesaj gösterimi9

"Şirketler, krizde oldukları için değil; krize girebilirler(!) diye işçi çıkarıyorlar."

* Tv'de bir yorumcu.

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
RemoxiL
Pff
TurkBoard Fan

Uzaklaştırıldı
Üye No: 59,756

Yasaklandım

Tarih: 16 Ocak 2009, 21:11 Tek mesaj gösterimi10

Sözde bu kriz bizi vurmayacaktı,zaten dedikleri hep sözde ama anlayana...

Yalanlarınız Kadar Gerçek Değilsiniz...

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 16 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle