Adile Teyze

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
xenon_xeo
By XeNoN

Üye No: 4,498

Tarih: 11 Aralık 2008, 18:05 Tek mesaj gösterimi1

Sinema dünyasında, Rıfat Ilgaz'ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı'ndan uyarlanan filmlerdeki müstahdem “Hafize Ana” karakterinin yanı sıra, Münir Özkul ile oynadığı filmlerdeki "Anne" rolleriyle Türk seyircinin kalbinde taht kuran Adile Naşit, bundan tam 21 yıl önce bugün hayata gözlerini yumdu.

Oyunlarında ve sinema filmlerinde canlandırdığı saf, iyi yürekli “anne” tiplemesi ve kendine has kahkahası ile Türk Sinemasının unutulmaz isimleri arasına yerleşen Naşit, 11 Aralık 1987 yılında, doğduğu şehir olan İstanbul’daki evinde bağırsak kanseri sonucu hayata gözlerini yummuştu. 57 yıllık hayatına 80’in üzerinde sinema filmi sığdıran Naşit, çeşitli tiyatro oyunu ve dizilerde de rol aldı.

Babası Ünlü komedyen Komik-i Şehir Naşit'in ölümünün ardından okulunu bırakan Adile Naşit, 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu'na girdi. Muammer Karaca'nın tiyatrosunda çalıştıktan sonra, 1948-1951 yılları arasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukta tiyatro kariyerini sürdüren Naşit, 1954'te geri döndüğü Muammer Karaca tiyatrosunda 1960'a kadar çalıştı. 1961'de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte kurdukları “Naşit Tiyatrosu”nun dağılmasının ardından 1963'te girdiği "Gazanfer Özcan - Gönül Ülkü" tiyatrosunda, 1975'e kadar aralıksız olarak görev aldı.

Naşit, beyaz perdeyle ise 1947 yılında Seyfi Havaeri'nin yönettiği “Yara” filmiyle tanıştı. 1976'da “İşte Hayat” adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanan Naşit’in doruğa çıktığı rol, Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri “Hababam Sınıfı”nda canlandırdığı “Hafize Ana” karakteri oldu. 1978'de Uluslararası Sanat Gösterileri'nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başlayan Naşit, Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet'in çektiği güldürü filmlerinde sıkça rol aldı.

Naşit, kariyerinin son dönemlerinde ise TRT’de yayınlanan “Uykudan Önce” programını nedeniyle “Masalcı Teyze” olarak anıldı. Naşit, 1980 yılında T.R.T Ankara Televizyonu prodüktörlerinden İlhan Şengün'ün yapımcısı olduğu, “Uykudan Önce” isimli çocuk programında, masal ve öyküler anlattığı çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

Sümüklü Çok özLedik...

1881 - 193∞

Muhtaç oLduğun kudret, damarLarındaki asiL kanda mevcuttur.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
__osiris__
...asla vazgeçme...

Üye No: 60,091

Tarih: 12 Aralık 2008, 00:13 Tek mesaj gösterimi2

Böyle büyük sanatçılar kolay kolay yetişmiyor cidden. Rahmetle anıyoruz Sümüklü

Efruz Bey
Zerk.

Uzaklaştırıldı
Üye No: 136,964
Gizli

Yasaklandım

Tarih: 12 Aralık 2008, 00:27 Tek mesaj gösterimi3

Barış Manço'yla ikisini aynı karede görünce, yanlarında olmak istedim.

Ruhları şad olsun.

'sobreviviente
Emektar

Üye No: 132,830

Tarih: 12 Aralık 2008, 00:29 Tek mesaj gösterimi4

Küçükken sadece rahmetlinin filmlerini izlemek için oyunlarımdan feragat ederdim. Çok severdim filmlerini. Özlendin Adile anne.. Çok özlendin Sümüklü

Ben kimseye tepeden bakmadım. Sadece ben geldiğimde onlar ayağa kalkmadılar.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
eliah
Admin
Admin

Üye No: 23,892

Tarih: 12 Aralık 2008, 00:39 Tek mesaj gösterimi5

kaç kez seyrettim bu filmleri hala da keyifle izleyebilirim (:
kahkahası hepimizin kulaklarında çınlar durur hala..

unutmamıştık ama, hatırlattığınız için çok teşekkür ederim
ruhu şad olsun..

delidüs
Gayb

Üye No: 98,746

Tarih: 12 Aralık 2008, 00:54 Tek mesaj gösterimi6

Hey gidi günler...
Hepsi bir efsaney-di.
Allahtan rahmet diliyorum.

Refik Durbaş
Yol_Gezer
Aşka Amade

Üye No: 135,803

Tarih: 12 Aralık 2008, 09:24 Tek mesaj gösterimi7

Allah Rahmet Eylesin. Gerçekten mükemmel bir sanatçıydı ve yeri doldurulamayacak bir sanatçı hemde...

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
efex61
Hamiş
TurkBoard Fan

Üye No: 60,954

Tarih: 12 Aralık 2008, 11:45 Tek mesaj gösterimi8

Allah rahmet eylesin!

Üye No: 60,781

Tarih: 12 Aralık 2008, 11:54 Tek mesaj gösterimi9

Nur içinde yatsin,
ruhlari sad olsun.

Otux
sicag

Üye No: 134,853

Tarih: 12 Aralık 2008, 13:42 Tek mesaj gösterimi10

onun filmleriyle büyüdük Üzgünüm özlüyoruz Üzgünüm

(Nam'ı Diğer Fizpem Wink )
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 24 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle