Yanlış kullanılan Türkçe için şikâyet kutusu

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  4 ...
 Yazar  Mesaj
JiLda
Emektar
Emektar

Üye No: 71,805

Tarih: 22 Şubat 2008, 15:21 Tek mesaj gösterimi31

Doğru düşünüyorsun. Hemen bakıyoruz SUB-ZERO Melek ama..

Üye No: 98,899

Tarih: 22 Şubat 2008, 23:49 Tek mesaj gösterimi32

http://www.turkboard.com/deli-vt4498.html

nereden başlamak gerektiğini bilmiyorum. hem kelime hatalı hem de günün fıkrası hahahahaha hahahahaha fıkra gibi.

anne bak kral çıplak!
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 23 Şubat 2008, 00:58 Tek mesaj gösterimi33

Yanlış yere gönderdim, pardon:

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
TurgutKuzu
Ölüm Kadar Soguk

Üye No: 41,649

Yasaklandım

Tarih: 23 Şubat 2008, 11:16 Tek mesaj gösterimi34

« efex61 » demiş ki:
Siftah Kelebeğin Günlüğü'nden (:
Devamı gelecektir bizlerden (:

"Devamı bizlerden gelecektir (:" Wink

'PapiLLon'
Geyik Takımı

Üye No: 43,078

Tarih: 23 Şubat 2008, 11:47 Tek mesaj gösterimi35

Belki ufak hatalardır ama düzeltmekte fayda var.

Emektar
Emektar

Tarih: 23 Şubat 2008, 21:58 Tek mesaj gösterimi36

« PhiLLamon » demiş ki:

Belki ufak hatalardır ama düzeltmekte fayda var.

KrizanteM düzenledi. Teşekkürler.

Emektar

Tarih: 23 Şubat 2008, 23:53 Tek mesaj gösterimi37

« ClavicuLa NoX » demiş ki:
Yanlış yere gönderdim, pardon:

KrizanteM tarafından düzenlendi. Teşekkürler.

WebMaster

Üye No: 1

Tarih: 24 Şubat 2008, 04:23 Tek mesaj gösterimi38

Bu başlıkta malesef site hedef tahtasına çevirilmiş. Ben yanlış mı anladım bilmiyorum ama benim bu başlıktan anladığım yazım ya da imla hataları değil, Türkçe'yi bilerek katleden mesaj ya da başlık hatalarının bildirilmesi.

Çoğu zaman benzer eleştirileri alıyoruz. Tek tek açıklamaktansa böyle açıklamak daha iyi olacak.

Anasayfa internetle birlikte ortaya çıkmış bir kelime. Bunun "ana sayfa" şeklinde yazılması gerektiğine kim ne zaman karar verdi benim haberim olmadı. Kurallara göre böyle yazılması gerekir derseniz anlarım ama bunun aslı budur derseniz kaynağınızı da göstermeniz gerekir.

Buna yanlış değil isteğe göre kullanım diyelim:
http://www.trt.net.tr/wwwtrt/anasayfa.aspx
http://www.ntvmsnbc.com/news/default.asp?cp1=1

Şuan aktif konular linkinin hatalı olduğunun farkındayım hatta kurduğum cümlelerde de genelde birleşik yazarım. Ancak buradaki hata tasarım yaparken bazı kullanımları kısaltma gerekliliğinden kaynaklanıyor (anasayfa'da olduğu gibi). Bunu anlamanızı beklemiyorum ama haklısınız kullanım hatalıdır.

Ip ile IP arasındaki farkı anlamadım!

Turk-Board kullanamaz mıydık?
Hayır. İnternette araya tire işareti konulmuş adresler kullanıcı psikolojisine göre genelde ikincil adreslerdir. Siz bunu alırsanız başka birisi gider turkboard adresini alır. İsteyen istediği şekilde alabilir tabi ki, tercihler sorgulanmaz.

Pano kelimesi "forumlar" (forum kelimesi de Türkçe değildir) kelimesini en rahat karşılayan kelimedir. En azından phpBB çevirmenleri buna böyle karar verdi. Televizyonun nasıl Türkçe bir karşılığı yoksa forumunda, panonunda, board'unda malesef yok. Var da biz bilmiyorsak söyleyin onu kullanalım.

Kısacası sitede açtığımız başlıkları forum açıklamaları ya da forum isimlerini buyrun bildirin ama site menülerini ya da Türkçeleştirmeleri hedef alırken, kaynak olmadığı için webmasterların çoğu zaman kendi tercihlerini kullanmak zorunda kaldıklarını da unutmayın.

İnsanlarımız zaten internete yeni yeni alışıyor ve herkes üniversite sınavına hazırlanmıyor ya da herkesin imla kurallarıyla arası sizin kadar iyi olmayabilir. Hatta yazarlar bile kitaplarını yazar sonra o kitaplar editörlerin elinden geçer. Yani kısacası de, da ekleriyle noktayla virgülle uğraşıp insanları yazı yazmaktan da bezdirmeyelim. Bunu kasıtlı olarak yapanların peşine düşelim...

Kelebeğin Günlüğü
Müstakbel ölü...
TurkBoard Fan

Üye No: 14,299

Tarih: 24 Şubat 2008, 05:53 Tek mesaj gösterimi39

« bozUNtu » demiş ki:
Anasayfa internetle birlikte ortaya çıkmış bir kelime. Bunun "ana sayfa" şeklinde yazılması gerektiğine kim ne zaman karar verdi benim haberim olmadı. Kurallara göre böyle yazılması gerekir derseniz anlarım ama bunun aslı budur derseniz kaynağınızı da göstermeniz gerekir.

Buna yanlış değil isteğe göre kullanım diyelim:
http://www.trt.net.tr/wwwtrt/anasayfa.aspx
http://www.ntvmsnbc.com/news/default.asp?cp1=1

Şuan aktif konular linkinin hatalı olduğunun farkındayım hatta kurduğum cümlelerde de genelde birleşik yazarım. Ancak buradaki hata tasarım yaparken bazı kullanımları kısaltma gerekliliğinden kaynaklanıyor (anasayfa'da olduğu gibi). Bunu anlamanızı beklemiyorum ama haklısınız kullanım hatalıdır.

Ip ile IP arasındaki farkı anlamadım!

Usta (Bunu bir saygı ifadesi olarak kullanıyorum), bu kısım benimle alâkalı olduğundan cevabı(nı) vereyim.

Yalnız öncelikle belirtmek gerekir ki bu başlık doğrudan bizim talebimiz doğrultusunda değil, bir şikâyet ile birlikte Türkçe hususundaki talep ve eleştirilerden bıkan bazı yöneticilerimizin inisiyatifiyle oluştu(ruldu).

Anasayfa - Ana Sayfa
Aslında bu konuda siz de haklısınız; hani Orhan Gencebay diyor ya: Bence sen de haklısın.

Şöyle ki ben, TDK'nin (birleşik kelimelerin yazılışı hakkında) belirlediği kuralları gözeterek o teklifi getirdim, yoksa hemen muhalif konumundaki Dil Derneği'nin ağ sayfasına bakıldığında bu kez karşımıza "Anasayfa" çıkmaktadır.

Ben de size farklı medya kuruluşlarından örnekler sunayım:

Hürriyet, Ana Sayfa
Yeni Şafak, Ana Sayfa
Yeniçağ, Ana Sayfa

TDK, Ana Sayfa(sı)

TDK, Birleşik Kelimelerin Yazılışı

Belki yarın TDK bu şeklinden vazgeçer, olabilir, o vakit ben de cayarım. Şu vakit ise dilde birlik oluşması açısından öncelikle TDK'nin hükümlerini (!) baz alıyorum.

Ip - IP
Aslında eleştirdiğim kısımda bunun açıklamasını yapmış ve bu şekilde bir kısaltma yöntemi olmadığını belirtmiştim ki bu da genel bir kabule (Yine bkz. TDK) dayanır. (Zaten böyle yaklaşılırsa dilde hemen her mesele kabule varır.) Misal, birçok kaynakta karşımıza çıkan TCP/IP... Gördüğünüz üzere, sözcüklerin ilk harflerinin alınmasıyla oluşturulan kısaltmalar büyük harfle yazılır. Üstelik TDK ve diğer sözlükçüler, bu ifadenin (Internet Protocol) Türkçeleştirilmişini (İnternet Protokolü) baz alıp i ve p harfleriyle kısaltılmasını tavsiye edecektir. O durumda "İp" şeklindeki bir kısaltma zaten (Misal, cümle başında) sorun teşkil eder. İnternet protokolü bir terimdir ve IP şeklinde yazılmalıdır. Bkz. AIDS, HIV, RAM, ROM, DNA, WAP, ABS, ADSL...

Bunlar ayrıntılardır, "Her şeyi düzelttik de bir bunlar mı kaldı/sıra bunlara mı geldi?" denilebilir, ama böyle bir başlık açıldığından ve işaret ettiklerim her daim göz önünde olduklarından öncelikle onlara değindim.

Bu arada, bir yazışmalıktan (ç)aldım, TDK Başkanı'nın "anasayfa"ya verdiği cevap:

Alıntı:
T.C.

ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU

Türk Dil Kurumu Başkanlığı

Sayı : B.02.1.KDT.5.02.10.00-873/3956

Konu :

Sayın Haluk AKIN

İlgi:03/11/2006 tarihli yazı.

Genel Ağ, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bilgi iletişim ağıdır. "Ana sayfa" doğru yazım biçimidir. Güncel Türkçe Sözlük'te ana sözünün yedinci anlamı "temel, asıl, esas" biçiminde verilmiştir. Arapça sahife sözünden dilimize giren sayfa sözünün ikinci anlamına "gazete, dergi vb. yayınlarda özel bir alan için ayrılmış bölüm" biçimindedir. Kuralımız gereği her iki söz de anlamını koruduğu için ayrı yazılmaları doğrudur.

Bilgilerinizi rica ederim.

Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN
Türk Dil Kurumu Başkanı

KAYNAK:
Türkçe Sözlük, Türk Dil Kurumu Yayını, Ankara, 2005
Yazım Kılavuzu, Türk Dil Kurumu Yayını, Ankara, 2005

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 24 Şubat 2008, 11:41 Tek mesaj gösterimi40

bozUNtu, amacımız siteyi hedef almak değil; iyileştirilmesini sağlamaktı. Belki bazı söylemlerimiz, seni böyle bir kanaate yönlendirmiş olabilir.

Ama olgunluğun için seni kutlamak lazım. Lakin buna benzer bir öneri başlığını açtığım forumtr'de, ilk 15 dakikada başlığım kaldırılmış ve ban cezası almıştım. Sonradan özür dileyip başlığı tekrar koydular ama giden gitti artık...

Doğrusu benim sert eleştirilerimde, yazın sayesinde öğrendiğim bir yanılgı etkili oldu. Ben kelimelerin tasarımcı tarafından değil de, o bölümü yöneten veya ondan sorumlu olan kişilerce yaratıldığını düşünüyordum. Haliyle teknolojik kelimelerin Türkçeleştirilmesinde yaşanan sorunlar nedeniyle, senin kendi insiyatifini kullandığını bilemedim. Gözüm kapalı haldeki eleştiriler için üzgünüm ama Kelebeğin Günlüğü'nün bazı önerilerine de katılmak zorundayım. Tabi bu da TDK muhalifi başka önerilerin de varlığını gölgeleyemiyor.

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 4. sayfa (Toplam 22 sayfa) [Bu başlıkta 218 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  4 ...
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle