23 Nisan ve T.B.M.M.

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
Lehfan
- nâr -
TurkBoard Fan


Uzaklaştırıldı
Kayıt: 10.03.2005
Üye No: 1,042
Şehir: - seventhsky -
Offline


Yasaklandım

Tarih: 22 Nisan 2007, 22:47 Tek mesaj gösterimi1

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Atatürk, 23 Nisan 1924 tarihinde 23 Nisan gününün bir bayram olarak kutlanmasını düşünmüş ve bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929´da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Bu tarihten itibaren çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Büyük Önder'in kurtuluş savasının veya herhangi bir savaşın sonunda böyle bir olayı bayram olarak çocuklara adamamış. Sonu çok büyük önem taşıyan bir savaşın, her sene çocuk bayramı olarak kutlanmasını değil, bunun yerine, adeta Türk Milletinin bir çatı altında milleti temsil edenlerin, Millet için alacakları kararları doğru, mantıklı, demokratik ve laik bir şekilde alabilmeleri için toplanacakları Millet Meclisinin açılışına adamış.

Bence, burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bir ülkenin demokratik bir şekilde yönetilmesi ve demokrasinin devamını sağlayacak ve milletin kalbi sayılabilecek bir yerin, Milletin Meclisinin açılışını çocuklara adamış olması çok önemlidir.
Buradaki bu büyük anlam, ancak eşsiz insan, Büyük Önderimiz Atatürk tarafından önem kazandırılmıştır.

Böyle bir bayramın çocuklarla beraber kutlanması, onların daha çocukken Türkiye Büyük Millet Meclisi ile tanışmaları, bu ismi duyması, Millet Meclisinin önemini yaslarına göre de olsa kavrayabilmeleri, demokratik bir ülkenin geleceği açısından son derece önemlidir.

Bu çatı altındaki Milletin Vekilleri ülkemizi daha iyilere, daha ilerilere, daha aydınlığa, daha huzura götürebilmeleri için alacakları kararlar ile çocuklarımıza örnek olmalıdır.

« TBMM websayfasında » demiş ki:
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'NİN KURULUŞU

İstanbul'un işgalinden üç gün sonra, Atatürk ünlü 19 Mart 1920 tarihli bildiriyi yayımladı. Bildiride,"olağanüstü yetkiler taşıyan bir Meclisin Ankara'da toplanacağı, Meclis'e katılacak üyelerin nasıl seçilecekleri, seçilerin engeç onbeş gün içinde yapılması gereği, kesin ve kararlı ifadelerle yer alıyordu.

Ayrıca, dağılan Meclis-i Mebusan'ın üyeleri de Ankara'daki Meclis'e katılabileceklerdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temelleri Ankara'daki bu ilk tarihi binada atıldı. Birinci Meclis Binası, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın yönetim yeri olarak pek çok tartışma ve millî kararlara sahne oldu: Bu yapı bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak, ilk yılların anılarını sergiliyor.

İllerde seçilen temsilciler ve Meclis-i Mebusan'ın bir kısım üyeleri Ankara'ya geldiler.

Ankara'nın o günkü şartları içinde Meclis'in toplanabileceği elverişli bir bina yok gibiydi. Sonunda, İkinci Meşrutiyet döneminde, İttihat ve Terakki Cemiyeti kulübü olarak yapılmış tek katlı bir bina uygun görüldü. Eksik kalmış yapı tamamlandı, okullardan toplanan ve halkın katkısıyla sağlanan eşyalarla donatıldı.

Hazırlıklar tamamlanınca, Atatürk 21 Nisan'da yayınladığı ikinci bir bildiri ile, Meclis'in 23 Nisan günü toplanacağını ve açılış töreninin nasıl yapılacağını duyurdu.

23 Nisan 1920 Cuma sabahı erken saatlerde, Ankara'da bulunan herkes Meclis Binası çevresinde toplandı.
Halk, kendi kaderine sahip çıkmanın coşkusu içindeydi. Hacı Bayram Camii'nde kılınan öğle namazından sonra, Meclis binası girişinde gözleri yaşartan muhteşem bir tören yapıldı. Saat 13.45'de, Ankara'ya gelebilen 115 milletvekili Meclis salonunda toplandı.

Parlamento geleneklerine göre, en yaşlı üye olan Sinop Milletvekili Şerif Bey (1845), Başkanlık kürsüsüne çıktı ve aşağıdaki konuşmayı yaparak Meclis'in ilk toplantısını açtı.

Burada Bulunan Saygıdeğer İnsanlar,
Istanbul'un geçici kaydiyle yabancı kuvvetler tarafından işgal olunduğu ve bütün temelleri ile halifelik makamının ve hükümet merkezinin bağımsızlığının yok edildiği hepimizce bilinmektedir. Bu duruma baş eğmek, milletimizin, teklif olunan yabancı köleliğini kabul etmesi demektir. Ancak tam bağımsızlık ile yaşamak için kesin olarak kararlı bulunan ve ezelden beri hür ve başına buyruk yaşamış olan milletimiz, kölelik durumunu son derece ve kesinlikle reddetmiş ve hemen vekillerini toplamaya başlıyarak Yüksek Meclisimizi meydana getirmiştir.

Bu Yüksek Meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla ve Allah'ın yardımıyla milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip, kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek, Büyük Millet Meclisi'ni açıyorum.
Bu açış konuşmasında, millî egemenliğe dayalı yeni Türk parlamentosunun adı da "Büyük Millet Meclisi" olarak konulmuştu. Bu ad herkesçe benimsedi. Daha sonra Atatürk'ün tüm konuşmalarında yer aldığı şekliyle ve ilk kez 8 Şubat 1921 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesinde de yazılı olarak, "Türkiye Büyük Millet Meclisi" (TBMM) adı kalıcılık kazandı.

TBMM, 24 Nisan 1920 günü yaptığı ikinci toplantısında Mustafa Kemal Paşa'yı (Atatürk), başkanlığa seçti. Mustafa Kemal Paşa, kendi öncülüğünde kurulan TBMM'nin başkanlığını Cumhurbaşkanı seçildiği gün olan 29 Ekim 1923 tarihine kadar sürdürdü.

TBMM, açılışından iki gün sonra, sadece yasama değil, yürütme gücüne de sahip olacak hukukî ve siyasî yapısını düzenleme çalışmalarına başladı. Bu düzenlemeler, TBMM'nin tam bir güçler birliği ilkesini benimsediğini göstermişti.

2 Mayıs 1920'de Bakanlar Kurulunun seçilmesi hakkındaki yasa çıkarıldı. 11 Bakandan oluşan "Meclis Hükümeti", 5 Mayıs'da TBMM Başkanı Mustafa Kemal Paşa'nın başkanlığında ilk toplantısını yaptı.

TBMM'nin açılışı ile birlikte, millî egemenliğe dayalı yeni Türk Devleti doğmuş oluyordu. Birinci TBMM'nin iki temel hedefi, kesin zaferi kazanmak ve yeni devletin otoritesini güçlendirmek, kalıcılığını gerçekleştirmekti. Öncelikle, ülke topraklarının yabancı işgalinden kurtarılması gerekiyordu.


Kaynak : http://www.tbmm.gov.tr/tarihce/kb5.htm

_________________
"Dünden yeni, bugünden eski"

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
NeverLand
umutkan
Emektar


Kayıt: 16.10.2005
Üye No: 32,658
Şehir: Deli Çoban
Offline
Tarih: 22 Nisan 2007, 23:11 Tek mesaj gösterimi2

Penguen Kapagı aklıma geldi benim : ))

Başbakanlık makamına oturtulan cocugun söyledigi tekerleme Çok Mutlu
yaramaz ))
_________________
sıfırnoktası.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Rakun
TB Tımarhanelik Üye


Kayıt: 30.04.2005
Üye No: 7,140
Şehir: Bakırköy RVSHH
Offline
Tarih: 22 Nisan 2007, 23:34 Tek mesaj gösterimi3

23 nisan kutlu olsun, kendini çocuk hisseden herkeze, kendini Kemalist hisseden herkese!
23 nisan kutlu olsun, kendini bu vatanın evladı bilmiş herkeze!Not-Not: 
"bahçelerde buuuş buuuuş, koca dötlüüüü cooooorrrrçç buuuuşş"
olan mı ? hahahahaha hahahahaha hahahahaha hahahahaha hahahahaha hahahahaha hahahahaha hahahahaha
penguen benim gözde dergimdirde hahahahaha

_________________
Rüzgarın avcısı, iki teker dansçısı, azrailin artçısıyız!
34 EIL 74
Murat ENGİN A RH +
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
mirtatli_ceyar
çok yalnız


Kayıt: 09.04.2007
Üye No: 79,394
Offline
Tarih: 22 Nisan 2007, 23:42 Tek mesaj gösterimi4

bütün cocokların bayramı kutlu olsun aslında hepimiz birer çocuğuz ama bırakalımda bugünü onlar yasasın
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
captan jckKayıt: 10.09.2006
Üye No: 68,547
Offline
Tarih: 23 Nisan 2007, 00:31 Tek mesaj gösterimi5

bütün milletimizin 23 nisan'ı kutlu olsun 87 yıl dile kolay asırları devireceğiz inşallah
_________________
"Laiklik adam olmaktır."Mustafa Kemal ATATÜRK
Alayına isyan inadına Beşiktaş

"Biz Siyaset bakımından karşıtlarımıza özgürlük tanımazsak birer gizli faşistiz demektir."Uğur Mumcu

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
karınca
kul


Kayıt: 16.07.2006
Üye No: 67,224
Şehir: Simeranya
Offline
Tarih: 23 Nisan 2007, 00:44 Tek mesaj gösterimi6

Zümrüdüanka
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
mesafemKayıt: 09.03.2005
Üye No: 876
Offline


Uyarı : 1

Tarih: 23 Nisan 2007, 09:39 Tek mesaj gösterimi7

bayramimizi kutlu olsun öncelikle... Bence 23 nisan simdiki cocuklar icin cok sey ifade etmiyor, cünkü istedikleri gibi yetistirilmiyor ve istedikleri gibi bir ülke bir Dünya verilmiyor.. her gün savas seyretmektten hergün daha kötü dahada batmis bir Dünya seyreden cocuklarimizdan gelecekte bir seyler beklemek cok büyük bir hayal kirikligina neden olacaktir.. bu Dünya'nin dahada güzel olabilmesi icin büyük kücuk herkesin Dünya'ya bir cocugun gözünden bakmasi gerekiyor ama bunu yapacak ne kalpte bir sevgi nede nede yarina umutla bakacak insanlarimiz var cok yazik... biraz karamsar konustum ama durum bu kanimca...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
GuL-k
eyy hayat !
Emektar


Kayıt: 06.05.2006
Üye No: 58,799
Şehir: siz..
Offline
Tarih: 23 Nisan 2007, 11:00 Tek mesaj gösterimi8

Alıntı:
Küçük hanımlar, küçük beyler!
Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,
yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız!
Memleketi asıl aydınlığa boğacak
sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,
kıymetli olduğunuzu düşünerek
ona göre çalışınız. Sizlerden
çok şeyler bekliyoruz."
Mustafa Kemal ATATÜRK


23 Nisan Heyoo
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
gokaydoKayıt: 12.05.2005
Üye No: 8,662
Offline
Tarih: 23 Nisan 2007, 11:47 Tek mesaj gösterimi9

23 Nisan bana cocuklugumu hatirlatiyor, gunesin altinda bir yandan yanarken diger yandan arkada sira bozmak, gunlerce prova yapmak, provadan sonra erkenden evlere gitmek, o rengarenk cicili bicili kostumleri giymek, 23 nisan gelindiginde heycandan tir tir titremek, anneni babani tribunlerde aramak, 23 nisan in, 2 si 3 i yada n si olmak, saclarini ormek, ayakkabilarini temizlemek, sabah guzel bir kahvalti yapip evden gitmek, toren sonrasinda anneni babani bulmak, onlarin seni lunaparka yada yemege goturmesi, kaymakam yada vali amcanin nasilsiniz cocuklar sorusuna saol yanitini vermeyi beklemek, gecis yapmak, yaparken sadece kendinin gectigini sanarak havalara girmek. Elifin kagnisini siirini ezberlemek. Kardes ulkelerden gelen cocuklari evinde konuk etmek, erkekse platonik asik olmak demek.

23 Nisan da cocuktum, dunyanin en sansli cocuguydum, bu benim bayramimdi, bundan sonrada benim cocuklarimin bayrami olacak. 23 nisan da kuran okuma yarismasi degil cocuklarin o giysilerde bu sabah yaptiklari gosteriler sergilenecek, elif in kagnisi okunacak. Yasasin 23 Nisan!!
_________________
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Prestige
GiDiktE eRiYoR KaLP


Kayıt: 02.10.2006
Üye No: 69,337
Şehir: kulanmıyorum:D
Offline
Tarih: 23 Nisan 2007, 12:15 Tek mesaj gösterimi10

bütün çocukların 23nisan bayramını kutlarım insanın cocuk olası geliyor yaf
_________________
gözlerin, boşluğa dalıp gider.... sahipsiz bakışların benim olsun isterim..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 16 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz
TurkBoard çerezlerini temizle